Приключи посещението в Тайван на Нанси Пелоси - председателката на Камарата на представителите на американския Конгрес. Напрежението, което то предизвика между Пекин и Вашингтон обаче, остава.
Посещението приключи, но ехото вероятно ще отеква дълго. Официалната програма на Нанси Пелоси не включваше кацане в Тайван. И така - вчера, след излитането на Пелоси от Куала Лумпур, самолетът ѝ се превърна в най-следения обект във въздуха в специалното приложение "ФлайтРадар24". Светът сякаш беше затаил дъх - ще кацне ли или не.
Защо обаче този остров, който е с територия около три пъти по-малка от тази на България и с население малко повече от това на Румъния - или около 23 милиона души, прикова вниманието?
Тук се преплитат история, политика, икономика - Китай приема Тайван за своя територия, макар, че от десетилетия островът има собствено управление, пари, отбрана. В сила е политиката - "един Китай" - повечето държави в света, включително САЩ, признават острова за част от Китай. Смята се, че пътят на обединението трябва да бъде мирен и очертан от властите от двете страни на Тайванския проток. А по него минават около 90% от контейнеровозите в света. И още нещо - в Тайван се произвеждат огромна част от микрочиповете за целия свят.
Китай обяви посещение на Пелоси за нежелано и заплаши с последствия. Кораби като този се включиха в мащабни военни учения по въздух и вода, в допълнение към наложени икономически санкции.
Пелоси не е първият високопоставен представител на САЩ, който посещава Тайпе. Преди 25 години - през 1997, колегата на Пелоси, но от Републиканската партия - Нют Гингрич, също председател на Камарата на представителите, е посещавал Тайпе.
Забележителното е, че и един американски президент - Дуайт Айзенхауер, през 1960 също е посетил острова. Официален Вашингтон се разграничи от визитата на Пелоси - от Белия дом, казаха, че тя има право да посети Тайван, и добавиха, че американците няма да позволят да бъдат "сплашени".
Вероятно е този дипломатически спектакъл да е бил добре режисиран от Вашингтон и Пекин, и двете страни са били наясно кой до къде може да стигне. В САЩ, през ноември предстоят Междинни избори за Конгрес - и демократите ще изтъкнат визитата пред избирателите си като успех. Колкото до Пекин - предстои Конгрес на Китайската комунистическа партия, на който президентът Си Дзинпин се надява да бъде преизбран за нов мандат начело на партията и страната. Подобни игри обаче внасят допълнителна несигурност в и без това сложната ситуация в глобален мащаб.
По-малко от 24 часа продължи посещението на Нанси Пелоси в Тайван, но предизвика повече от бурни реакции. Тя приветства острова като "едно от най-свободните общества в света".
"Нашата солидарност с вас е по-важна отвсякога, тъй като вие защитавате Тайван и свободата си, и по време на двустранната среща обсъдихме ключови възможности за задълбочаване на нашето партньорство, което подкрепя демокрацията и правата на човека", каза Пелоси.
Не искаме нищо в Тайван да се случва насила. Но един от най-големите източници на сила, които съществуват, е демокрацията, каза още Пелоси. Но подчерта, че посещението не зачерква доктрината "Един Китай". Официално Съединените щати не са признали Тайван, който е смятан от Пекин за китайска територия. За властите в Тайпе посещението е знак подкрепа за признаване на легитимността им.
"Благодарни сме за посещението на делегацията при такива сложни обстоятелства и го приемаме като демонстрация на непоколебима подкрепа за народа на Тайван. Присъствието на председателя тук повишава общественото доверие в силата на нашата демокрация като основа на партньорство ни със Съединените щати", каза Цай Ингвен, президент на Тайван.
Последва яростна реакция на Китай, който и преди посещението твърдо и многократно заяви, че то е нежелано.
"Китай многократно даде да се разбере, че твърдо се противопоставя на посещението на Пелоси в Тайван. И това беше направено по всички канали, и на всички нива. Очевидно, Съединените щати и сепаратистките сили в Тайван не чуха. И затова китайските военни прибегнаха до единствения език, който Вашингтон и сепаратистите разбират", каза Хуа Чунин, говорител на МВнР на Китай.
Китай отвърна със санкции за тайванска земеделска продукция, забрана за внос на пясък на острова и привикване на посланика на САЩ в Пекин в китайското външно министерство. Освен това, в шест зони - много близо до територията на Тайпе, започнаха мащабни военни учения по въздух и вода.
Официално "Тайпе" ги осъди и ги оприличи на "въздушна и морска блокада" на острова. В Москва заявиха, че визитата е "чиста провокация" и не бива да се подценява напрежението, което тя създава в региона, но добавиха, че трябва да се внимава и с гръмките дума за "световна война". Международната общност оценява случилото се като предназначено за вътрешнополитическа употреба в Пекин и Вашингтон.
"Китай не пожела да влошава ситуацията и да тласне отношенията си със Съединените щати в още по-дълбока бездна, защото това не е в интерес на Китай, не е в интерес и на американците. Не е в интерес на целия свят", каза Виктор Гао, анализатор към Австралийския национален университет.
Азиатската обиколка на Нанси Пелоси продължава в Южна Корея и Япония.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube