Никога България не е била по-близо до еврозоната. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на бизнес закуска, организирана от Американската търговска камара и Британско-българската търговска камара. Според нея обаче, основен приоритет за правителството остава борбата със сивата икономика, която достига 30%. Управителят на БНБ Димитър Радев увери, че технически банковият сектор е готов за единната валута.
Още през февруари страната ни е изпълнила критериите за приемане на еврото, поради което сме поискали извънреден конвергентен доклад, съобщи финансовият министър Теменужка Петкова:
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега."
И обясни какви са рисковете:
"Тъй като има един период от време, има опит за спекулативно увеличаване на цените и други подобни действия, ние сме предприели необходимите мерки, за да предотвратим подобни процеси в България, но предстоят много важни решения и моменти в тази посока."
Управителят на БНБ Димитър Радев също потвърди готовността на България:
"От гледна точка на логистиката и техническата подготовка БНБ и банковия сектор са напълно готови, както за процеса на обмяна, така и за действия в условията на еврозоната."
Димитър Радев прогнозира и ефектите за икономиката:
"Един от ефектите, който очакваме да се появи в краткосрочен план е по-добра достъпност и по-ниска цена на финансиране както за публичния, така и за частния сектор. Причините за това са две - очакваното повишение на кредитния рейтинг на страната и понижаването на задължителните минимални резерви на банките."
А Теменужка Петкова предупреди, че ако не се намали драстично сивата икономика, това ще застраши приходната програма на бюджета, а от там и удължаването на дефицита в рамките на Маастрихтските критерии:
"Сега се води спор дали са между 22 или 30% дела на сивата икономика в България, но едни от най-сериозните проблеми по отношение на нарушения на данъчното законодателство са в областта в ДДС и затова ние сме концентирали своите усилия в този посока, така че да можем в максимална степен да събере държавата съответния данък, съответните данъци и да можем да лимитираме и да елиминираме дела на сивата икономика."
А Димитър Радев предупреди, че глобалните трусове в икономиката ще се отразят на инфлацията:
"Нетният ефект върху инфлацията в България от последните събития е трудно предвидима дори като посока, тъй като зависи от редица взаимосвързани фактори, сред които промени в глобалните вериги на доставки и пренасочването на търговски потоци, ефектите върху обменния курс на еврото и цените на суровините."
Управителят на БНБ съобщи още, че при базов сценарий реалният растеж на БВП ще остане устойчив през тази година и се очаква да бъде 2,8%. През 2026 г. се очаква временно забавяне от 2,2%, а през 2027 г. ускоряване до 3,1%.
Димитър Радев - управител на БНБ: "Основният двигател ще бъдат частното потребление, правителствени инвестиции и нетния износ с различен принос през отделните години. Положителните ефекти в краткосрочен и дългосрочен план ще могат да се проявят пълноценно, ако провеждаме разумна макроикономическа политика, ако възстановим дисциплината в управлението на бюджета и ако осъществим дълго отлаганите структурни реформи, насочени към подобряване на човешкия капитал, иновациите и институционалната среда."
Радев успокои, че икономическата активност се очаква да остане устойчива, банковият сектор е солиден, както капиталовата адекватност, ликвидност и рентабилност.