ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Трите "В"-та от Варна - какво стои зад възхода на местните партии?

Чете се за: 04:10 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      В дните след изборите социалните мрежи бяха залети от постове за трите "В"-та - "Воля", "Възраждане" и "Величие", които Варна дава на България. Как само за няколко години няколко популистки и националистически политически проекта успяха да стигнат до парламентарно представителство. Какъв е генезисът на този феномен и защо е успешен?

      Там, където има тъмнина, винаги дреме чудо, казва разказвачът във "Времеубежище". Популистките формации следват един модел на проникване в обществото - улавят разочарованията и недоволствата, възпитават тъга по миналото и сочат към възможното славно бъдеще. Влизат в ролята на чудотворци на политическата сцена.

      "Хората непрекъснато търсят нещо ново, някой друг, който най-накрая да ги избави от това нещо. Тази рецепта е експлозивна - дава много материал на подобни партии да се формират", посочи доц. Николай Маринов - Департамент по политически науки в Университета в Гьотеборг.

      Последният успешен в този смисъл проект е "Величие".

      "Това, което се случва е, че когато се износи една партия, вие се опитвате да ползвате този електорат в следващия проект", коментира Тихомир Безлов - Център за изследване на демокрацията.

      "Те са, от гледна точка на политолог, много интересен обект, защото смесват някаква такава фашистка реторика, образи, по много уникален начин. Например - млади мъже бягат полуголи, ние създаваме нова порода хора. Това послание за някаква генетика, да сме хубави, силни, учим хората да стрелят, надявай се на себе си, една такава изолация - това са послания много извън там, където отиват основните партии. Това са едни послания за начин на живот, за силни хора, големи лидери, за славно минало. Ако видите в Русия как се трактоват нещата, са едно към едно", смята доц. Николай Маринов.

      И все пак - защо Варна?

      "Тук влязоха руски пари, започнаха да се формират групировки, които овладяха голяма част от икономиката и тези групировки с времето се развиват и стават икономически фактор. Притеснителното е, че сме твърде близо до Русия", коментира доц. Маринов.

      "Основният подход, по който Русия работи в Европа, е чрез агентура за влияние - намира хора, които са проруски настроени или просто влиятелни в медиите хора и отделя бюджети за тях", каза Тихомир Безлов - център за изследване на демокрацията.

      "Извън очевидната шега с трите "В"-та, които идват от Варна, аз виждам силно сходство в моделите за мрежов маркетинг, с които през 90-те бяха създадени финансовите пирамиди отново тук. Те изкопираха това "ноу-хау" от руската пирамида. То разчита на силно чувство на общност, на принадлежност на хората", посочи Димитър Дачев - фотограф от Варна.

      Възникването на популистките партии всъщност е симптом на разделеното общество. Общество в нужда да бъде чуто.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?