Унгария заяви, че напуска Международния наказателен съд.
Правителственото решение беше обявено часове след началото на държавно посещение на израелския премиер Бенямин Нетаняху.
За него трибуналът е издал международна заповед за арест за предполагаеми военни престъпления в Газа.
Оттеглянето на дадена държава влиза в сила една година след началото на процедурата, която започва с писмено известие до генералния секретар на ООН.
Унгарският премиер Виктор Орбан покани Бенямин Нетаняху ден след издаването на международната заповед за арест през ноември и още тогава заяви отказ да я изпълни.
Трибуналът в Хага е създаден през 2002 г. с Римския статут и преследва обвиняеми за геноцид и военни престъпления. Обединява 125 страни. Унгария е сред страните основателки и е първата държава от Евросъюза, която се оттегля. Според Виктор Орбан съдът се е политизирал.
"И това пролича най-ясно от решението за Израел. Ние смятаме, че демократична, правова държава, която уважава себе си, като Унгария, не може да участва в международен съд, който действа с политически мотиви. Убеден съм, че този иначе важен съдебен форум е контролиран с политически средства, с което не можем и не искаме да се ангажираме занапред", заяви унгарският премиер Виктор Орбан.
Израелският гост благодари за "смелото и принципно" решение на унгарското правителство.
"Това е важно за всички нас, за цялата цивилизация. Докато се борим с варварството, вие сте първата и смея да кажа, че няма да сте последната държава, която напуска тази корумпирана и гнила институция. Мисля, че това ще бъде високо оценено не само в Израел, но и в много, много страни по света", коментира премиерът на Израел Бенямин Нетаняху.
Международният наказателен съд припомни, че засега Унгария остава задължена да сътрудничи, палестинците призоваха Будапеща да арестува Нетаняху.
Напускането на Унгария може да създаде прецедент за други държави за отклонение от задълженията им при наличието на политически съюзи или несъгласие с конкретни съдебни решения.
Съдът в Хага издаде и заповед за арест срещу руския президент Владимир Путин за действията му в Украйна. Русия, Съединените щати, Китай и Северна Корея са сред държавите, които не членуват в трибунала и не признават неговата юрисдикция.