НОВИНИ

Всяко седмо дете е жертва на тормоз в онлайн пространството

Тереза Кънчева-Василева
от Тереза Кънчева-Василева
13:35, 11.02.2025 (обновена)
Чете се за: 03:25 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

70 000 сигнала за тормоз над деца в интернет са подадени през миналата година към Дирекция "Киберсигурност" към ГДБОП. Почти 99% от децата, пострадали от онлайн тормоз, са момичета. От Центъра за безопасен интернет алармират, че най-честите сигнали са за сексуална експлоатация. Данните показват още, че всяко седмо дете е жертва на тормоз в онлайн пространството.

Повечето сигнали, които ГДБОП обработва, са от сигнали за са деца, които сами разпространяват снимки в интернет пространството.

"Сексуалната експлоатация на деца е тема табу в българското общество, много деца страдат тихо и не казват какво им се случва. Те го крият дори от собствените си родители от страх, че ще бъдат наказани, обвинени, че те са виновни... от срам. Другото нещо, което ни притеснява, е онлайн тормозът, защото той е станал норма сред децата, не се забелязва много от възрастните и често се възприема като момент за израстване при децата, а истината е, че онлайн тормоз създава много травматични преживявания при децата", обясни координаторът на Центъра за безопасен интернет Антоанета Василева.

"Почти ежеседмично задържаме някои някъде на територията на страната, който сваля и разпространява подобни материали с детска сексуална експлоатация. Огромна част от сигналите са за деца, които разпространяват свои предизвикателни снимки, или български и чуждестранни граждани, които са в страната и притежават подобни материали. Проблемът е, че съвременното киберпространство предлага множество възможности за минимализиране и за три минути разпространение на хиляди снимки", заяви директорът на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП-МВР главен комисар Владимир Димитров.

"Аз съм била и жертва на тормоз включително, често попадам на изнудване, заплахи със снимки, които са с лична информация. Често ни се налага като доброволци да превантираме наши съученици и да им помагаме, за да знаят как да се предпазят без да ги е страх", обясни председателят и доброволец в градски превантивен клуб - Варна Лилия Маринова.

"В една от социалните мрежи една момчешка група беше изпратила някаква снимка и на пръв поглед с момичето имаме някакви общи черти. Тя е с гръб, по бельо е и съответно момчетата казаха, че съм аз, тъй като са от моето училище. Аз бях нова тогава, тъкмо стъпвах в училище, осми клас. Тази снимка се разпространи изключително бързо", разказа Лилия Маринова.

Всеки, който е бил жертва на тормоз в онлайн пространството или желае да докладва за нередност, може да го направи в портала на Центъра за безопасен интернет.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Феновете на Локомотив Пловдив организират фотоизложба по случай откриването трибуна "Спортклуб"
Феновете на Локомотив Пловдив организират фотоизложба по случай откриването трибуна "Спортклуб"
Мария Бакалова ще участва в новия филм на Силвестър Сталоун
Мария Бакалова ще участва в новия филм на Силвестър Сталоун