Йоханес Тингнес Бьо спечели преследването на 12.5 километра в Нове Место

Норвежецът пропусна три мишени в четирите стрелби и измина трасето за 32:36.9 минути

Йоханес Тингнес Бьо
19:39, 11.02.2024
Чете се за: 02:37 мин.

Норвежецът Йоханес Тингнес Бьо защити титлата си в преследването на 12.5 километра на Световното първенство по биатлон в чешкия зимен център Нове Место, а още четирима негови сънародници заеха местата от второ до пето в надпреварата.

Звездата на световния биатлон Бьо пропусна три мишени в четирите стрелби и измина трасето за 32:36.9 минути. Така той взе първо злато от шампионата в Нове Место и общо 18-о в кариерата си от първенства на планетата.

"За мен значеше много. Беше страхотна битка с Ветле, Тарей също беше много бърз. Последните две стрелби бяха много трудни, имаше вятър... Това е сбъдната мечта, да спечелиш след миналата година, напрежението е огромно. Не се чувствах като фаворит преди Световното първенство, не мислех, че изобщо ще спечеля златен медал, но ските ни бяха много добри днес", каза Бьо след края на състезанието.

Норвежецът влезе в историята с пет златни медала, едно сребро и бронз миналата година, а сега триумфира в преследването на 12,5 км след сребърните медали в смесената щафета и в спринта.

Състезанието беше решено в последната стрелба, където Бьо порази всичките пет мишени след три наказателни обиколки в началото.

Победителят в спринта Стурла Холм Лагрейд взе среброто с пасив от 28.7 секунди и две грешки на първата стрелба, а Ветле Кристиансен спечели бронза с изоставане от 38.5 секунди и три наказателни обиколки.

Йоханес Дале зае четвърто място, Тарей Бьо - пето и Ендре Стрьомсхайм - осмо за норвежката доминация в този спорт.

Състезанието премина без българско участие.

Световното първенство по биатлон продължава на 3 февруари с индивидуалната дисциплина на 15 км при жените.

Светлана Каменова надви корава азиатка и триумфира на Купа "Странджа"
Григор Димитров: Не може да спечелиш всички финали, Юго Умбер ме надигра