НОВИНИ

Защо въздухът над Южния океан е най-чистият на Земята?

въздухът южния океан чистият земята
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БТА
07:39, 09.04.2024
Чете се за: 03:37 мин.
Още
Слушай новината

Известно е, че въздухът над Южния океан, който обгражда Антарктида, е най-чистият на Земята, но досега не беше ясно защо. Ново изследване разкрива причините, които досега оставаха загадка.

Авторите му - австралийски учени, сред които специалисти от Австралийската организация за научни и промишлени изследвания и Националната метеорологична служба, отбелязват, че чистотата на въздуха на това място не е свързана само с липсата на човешка дейност. Настина там има по-малко хора, които използват промишлени химикали и изгарят изкопаеми горива. Налични са обаче и естествени източници на фини частици, като например сол от морски пръски или прах, вдигнат от вятъра.

Независимо от произхода, фините твърди частици или течните капчици във въздуха са известни като "аерозоли". Учените смятат, че чистият въздух се характеризира с ниски нива на аерозоли, без да се прави разлика между природни или промишлени източници.

Аерозолните нива над Южния океан се влияят от редица фактори. Те включват количеството солени пръски и сезонните вариации в растежа на малки растителноподобни организми, наречени фитопланктон, които са източник на сулфатни частици във въздуха. По-малко сулфати се произвеждат през зимата, когато въздухът над океана е най-чист.

Южният океан освен това е и най-облачното място на Земята. Там се наблюдават краткотрайни, спорадични превалявания, каквито не се срещат на никое друго място.

Целта на авторите на настоящото изследване е била да разберат ролята на облаците и дъжда за прочистването на въздуха, която се е оказала ключова. Най-голямата пречка за разбирането на тези процеси винаги е била липсата на висококачествен мониторинг на облаци, валежи и аерозоли в този слабо наблюдаван регион на света.

Ново поколение сателити обаче дава възможност на специалистите да изучават изображения на облаци в безпрецедентни детайли. Изследователите са разработили и компютърна програма за разпознаване на различни модели на облаци в обширна област от Южния океан.

Снимки: pixabay.com/

Направеният с помощта на сателитните данни анализът на атмосферата показва, че интензивните дъждове и снеговалежи отмиват от въздуха частиците замърсяващи аерозоли.

Учените обясняват, че облачната покривка над Антарктида има специална клетъчна структура, като всяка такава клетка може да произведе до шест пъти повече дъжд, отколкото облаците в други части на света.

"Дъждът отмива аерозолите от небето почти както пералнята почиства дрехите. След преминаването на студен фронт въздухът става по-чист", пишат изследователите.

Учените се надяват, че откритието им ще помогне да се разбере по-добре как валежите могат да премахват прах и други замърсители от въздуха.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
В указа на президента външният министър е сменен
В указа на президента външният министър е сменен
Заради огромния недостиг на места в детските градини в София ще има некласирани, каза Яна Алексиева
Заради огромния недостиг на места в детските градини в София ще има некласирани, каза Яна Алексиева