Без традиционната снимка за спомен, но с очакваната конфронтация и процедурни ходове започна работа 42-то Народно събрание. За първи път втората по-големина парламентарна група излъчи председател на Народното събрание. Номинацията на ГЕРБ за Цецка Цачева събра само 96 гласа и така Михаил Миков беше избран със 118 гласа - тези на БСП и ДПС. ГЕРБ и "Атака" не предложиха заместник-председатели.
Най-коментиран в първия ден беше ходът на "Атака". 16 депутати от партията не се регистрираха и така кворумът беше намален. Първото заседание по традиция беше председателствано от най-възрастния депутат - в този случай 71-годишният Стефан Данаилов. И познати и непознати лица можеше да се видят на депутатските банки. Те положиха клетва.
Още в първия работен ден президентът Росен Плевнелиев отново поиска депутатите да обявят ясно приоритетите си. Държавният глава е готов още след два дни да започне консултациите по съставяне на новия кабинет и да не бави връчването на мандата на ГЕРБ. В речите си партийните лидери не измениха на тона от предизборната кампания - с нападки и взаимни обвинения всяка парламентарна група определи личните си приоритети.
Бойко Борисов каза, че следващото правителство може да разчита на подкрепата на ГЕРБ за непопулярните, но необходими за страната мерки. Сергей Станишев потвърди, че ще предложи програмно правителство, защото всеки трябва да поеме своя кръст. Според Лютви Местан ГЕРБ не трябва да бави мандата с опит да състави правителство на малцинството. А от "Атака" бяха категорични, че няма да подкрепят никакво правителство в състава на този парламент.
Стефан Данаилов: "Откривам днешното заседание!"
Този звънец отмери началото на предвещаван тежък период за парламента - на конфронтации и сблъсъци, които започнаха въпреки тържествения момент в първия пленарен ден. Стефан Данаилов, който откри заседанието, си пожела да е добър орисник за бъдещето на Народното събрание. Бъдеще, което в следващите минути се очерта като бурно и непредвидимо. Стефан Данаилов посочи очакванията към депутатите и от хората, отишли до урните, и от излезлите на протести.
Стефан Данаилов - Коалиция за България: "Трудното раждане на този парламент доказва, че сме занемарили много от принципите на така жадуваната демокрация и вече не можем да отлагаме общественото лечение. Длъжни сме честно да погледнем истината в очите и спешно да предложим най-важните стъпки по пътя на националното спасение."
В обръщение от парламентарната трибуна президентът Росен Плевнелиев заяви, че очаква правителството, парламентът и всички институции заедно да работят за решаване на важните за страната проблеми. И призова депутатите да приемат декларация за приоритетите пред страната.
Росен Плевнелиев, президент на Република България: "Призовавам ви сега, когато се готвите да конструирате бъдещото управление, да не забравяте тези приоритети, които българските граждани поставиха категорично на дневен ред. Нека от първия ден Народното събрание да се отвори не само към проблемите на хората, но и за хората. Протестите срещу монополите и сметките за ток ни показаха ясно, че българският народ няма да търпи задкулисие, няма да търпи политически сделки при неясни правила. Предстои ви да приемете важни закони. Гражданското общество трябва да участва във вземането на тези решения."
Плевнелиев призова преди още да бъде съставено правителство, партиите в парламента да се разберат как да се осигури ръст на доходите. Според него това трябва да стане не само чрез осигуряване на помощи, а чрез създаване на условия за реална и устойчива заетост.
Лидерът на ГЕРБ поздрави съпартийците си с първото място на изборите и заяви, че атаките към тях влошават имиджа на цялата държава. Затова призова да спре партийното омаскаряване. И днес Борисов заяви, че ГЕРБ ще иска касиране на вота заради нарушения. Той потвърди също, че ще предложи правителство на малцинството, което ако не бъде одобрено, ще действа като алтернативно на кабинета на БСП.
Бойко Борисов - председател на ГЕРБ: "Политическите опоненти са си политически опоненти, както водата и олиото не могат да се съберат, така и нашите тези сигурно не могат. Този, който поеме управлението сега, този, който поеме ангажимента да стане премиер, това е изключително смела и отговорна постъпка и трябва да получи подкрепа от всички нас, който и да е, знам, че ще е г-н Орешарски, ще има пълната ни подкрепа в тези непопулярни мерки, които трябва да направим. Другото е политиканстване, да режеш корените на държавата, след това никой няма шанс да я повдигне."
След като подаде забравената депутатска карта на Борисов, лидерът на левицата заяви, че цяла България е затаила дъх какъв тон на работа ще зададе парламентът и веднага реагира на думите на лидера на ГЕРБ.
Сергей Станишев - председател на БСП: "Това дава някакви надежди, че може да има и поле за съгласие, жалко само, че в продължение на 4 години, разполагайки с цялата власт, тези хубави неща не бяха направени. Имаме партия, която е математически победител, няма спор, първа политическа сила е ГЕРБ, само че не се усеща този триумф, който трябва да изпитва един истински победител."
Според Станишев с искането за касиране на изборите ГЕРБ цели дестабилизация в страната. Той потвърди, че ще търсят подкрепа за програмно правителство.
Лидерът на ДПС Лютви Местан постави въпроса защо ГЕРБ трябва да държи мандата за съставяне на правителство 7 дни, след като няма шансове то да мине в пленарната зала. И поиска бързо съставяне на кабинет.
Лютви Местан - председател на ДПС: "В рамките на 42-рото НС не е възможно да се състави легитимен кабинет на провалилата се партия ГЕРБ. Парламентарните сили заявиха категорична позиция, че няма да подкрепят предложен от Бойко Борисов кабинет."
Лидерът на Атака Волен Сидеров ясно заяви, че партията му ще бъде коректив в парламента и няма да подкрепя никого.
Волен Сидеров - председател на Атака: "Ние ще бъдем вашият кошмар - не само вашият, защото вие крадохте и сега ще отговаряте, защото сега вече виждам съглашателството. Борисов каза, че ще подкрепя Орешарски, а говори за съглашения, аз не съм казал, че ще подкрепям нито Орешарски, нито Бадемов, нито Лешников. Аз няма да подкрепям фигури, няма да подкрепям силуети, няма да подкрепям харизми."
Стефан Данаилов: "Наблюдавайки ви оттук, знаете ли колко симпатични лица имате и всеки излъчва добрина. Приятели, не знам какво ви става, като стъпите на тази трибуна, бе. Какво ви става, бе?"
Така парламентът започна с остри реплики и конфронтации. А показателно за старта му е, че депутатите не застанаха един до друг дори за обща снимка.