Край истанбулския площад Таксим вече се оформи движение "Окупирай парка Гези". Денонощното присъствие на негови представители е нещо, с което жителите на града, а и властите започват да свикват през последните дни. Милен Атанасов с подробности за онова, което отстояват младежите в центъра на Истанбул.
"Доста странно е посред нощ да носиш плувни очила и да защитаваш дърветата, а полицията да настъпва срещу теб със сълзотворен газ и с пистолети, за които не знаеш с какво са заредени", изтъкна Бурсу Кутлук, артистка.
Половината турци са на възраст под 30 години. Застрашените дървета в Гези са повод да се чуе онова, за което те настояват: свободно изразяване и независими медии, от които да си съставят мнение за всичко. Това не е лесно.
"Познавам много талантливи хора, които вече не пишат. Просто не могат. Много журналисти са в затвора и още чакат съдебните си процеси", споделя Симен Батуралп, журналистка.
Пазителите на парка Гези вече шести ден са тук. И нямат намерение скоро да си тръгват.
"Мисля, че това ще продължи. Не смятам, че младите ще отстъпят, не смятам, че жените ще отстъпят, не смятам, че обществото ще отстъпи", каза Зейнеп Алемдар, преподавател по международни отношения.
Иначе животът наоколо тече привидно с обичайния си ритъм. Под модерен съпровод.