България днес чества 128 години от Съединението. На 6 септември 1885 година Източна Румелия и Княжество България се обединяват. В много градове на страната има прояви, които ни връщат към събитията отпреди години и ни карат да се чувстваме наистина горди от историята си.
По традиция Пловдив е център на тържествата. В 10.00 часа митрополит Николай постави началото на тържествения молебен в катедралния храм "Света Богородица". Тържествената заря-проверка е от 20.30 часа на площад "Съединение". Ще присъстват президентът Росен Плевнелиев и премиерът Пламен Орешарски.
6 септември е дата, особено почитана от пловдивчани, защото това е и празник на града. Изследователка във Пловдив вече 28 години изследва родословните корени на героите от Съединението. Тя е снаха в една от големите фамилии дали началото на селището Голямо Конаре – днес град Съединение. Екатерина Чобанова събира архиви и възстановява детайли от история, която вълнува не само нея, а и всички, които искат да научат нещо повече за личностите отдадени на каузата за българско единство.
Това е дървото на живота за рода Чобанови от Съединение. Пет имена от 1700-те му разклонения са свързани с най-бележите събития от новата ни история. Петко Лапков е един от делегатите на I-то българско Велико народно събрание на Оборище, а четиримата му синове са дейци на Съединението.
Тяхното историческо наследство започва да търси и събира през 1985 година Екатерина Чобанова. Снахата в рода се запалва по миналото след като за едновековния юбилей от събитията на 6 септември на бял свят излиза едно писмо на Продан Тишков-Чардафон до Захари Стоянов. То е написано 11 години след Съединението и в него водачът на голямоконарската чета споменава за своя адютант Трифон Чобанов. Братът на Трифон - Никола Чобанов, също е участник в събитията. И Екатерина започва да търси документи.
"През 1884 година вече е в Пловдив – в дружината на Данаил Николаев, който го изпраща куриер в Голямо Конаре. Пуска го в отпуска, да извести дружината, четата на Чардафона – вдигайте се, армията е с вас", разказва тя.
Знамето на Съединението, ушито от Недялка Шилева, също било поверено на човек от чобановия род. Знаменосец на четата станал Петър Чобанов. Днес 77-годишната изследователка разказва с вълнение как изборът направил лично Чардафон: "Разгънал знамето и с бойна стъпка тръгва към Петър, целува го, връчва му знамето и казва: "Да ти е честито знаменосецо. Пази знамето". А той отговаря: "По-скоро ще падна мъртъв, войводо, отколкото да предам знамето."
За Екатерина Чобанова родовата памет е духът на нацията и не зависи от времето. Направила е цялостно проучване и на наследниците на Чардафон и на рода на майор Райчо Николов.
Освен съхранената история, другото голямо съкровище е знамето на Съединението. И днес го слага да се вее до националния трибагреник.
Честване, посветено на годишнината от Съединението, ще има и в София. "Мати Болгария” и Столичната община организират шествие по повод празника, което ще започне от Паметника на незнайния войн и ще стигне пред Мавзолея-костница на княз Александър Батенберг. Кметът на София Йорданка Фандъкова ще произнесе слово по случай 128 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Вижте видеото.