Ирак днес празнува деня, в който местната войска и полиция официално поемат от американските сили контрола над големите градове. В страната все пак остават около 130 000 американски войници, но базите им ще бъдат извън градовете. Иракските власти смятат, че ще могат да стабилизират несигурната обстановка. Те се заеха и с нещо не по-малко важно - да осигурят ефикасно използване на природните богатства на страната.
Ирак днес празнува деня, в който местната войска и полиция официално поемат от американските сили контрола над големите градове. В страната все пак остават около 130 000 американски войници, но базите им ще бъдат извън градовете. Иракските власти смятат, че ще могат да стабилизират несигурната обстановка. Те се заеха и с нещо не по-малко важно - да осигурят ефикасно използване на природните богатства на страната.
Иракските власти разиграха търг за експлоатацията на 8 големи петролни и газови находища. Това се смята за първото сериозно отваряне на страната пред чужди инвеститори от национализирането на петролния сектор през 1972 г. Над 30 компании се конкурираха за получаване на 20-годишни договори за находища с общо 43 млрд. барела от петролните залежи на Ирак. Търгът в Багдад беше предаван пряко по телевизията. Властите се надяват да осигурят съживяване на сектора, който пострада от инвазията през 2003 г. Търгът не мина гладко, предаде агенция Ройтерс. Не всички условия задоволиха инвеститорите, а сключените договори са под въпрос. Някои иракски депутати ги обявиха за незаконни и не е ясно дали те ще бъдат одобрени от парламента.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?