За успеха на „Набуко" ще помага и бившият германски външен министър Йошка Фишер, който се сдоби с нов пост като политически съветник на австрийския концерн ОМV. И докато в Анкара се поставяше началото на газопровода, който да освободи Европа от руска енергийна зависимост, в германския град Мюнхен беше направена втората крачка в тази посока.
За успеха на „Набуко" ще помага и бившият германски външен министър Йошка Фишер, който се сдоби с нов пост като политически съветник на австрийския концерн ОМV. И докато в Анкара се поставяше началото на газопровода, който да освободи Европа от руска енергийна зависимост, в германския град Мюнхен беше направена втората крачка в тази посока.
В Мюнхен 12 големи фирми подписаха споразумение за добиване и транспортиране на соларна енергия от пустинята към стария континент. Соларните централи се очаква да започнат работа след 11 години. Предвижда се произведеният в тях ток да достигне Стария континент през стотици енергийни магистрали.
От това се очакват печалби и за страните в Северна Африка и Средния изток, от които ще се добива слънчева, вятърна и водна енергия. Позитиви ще има разбира се и за Германия, която в световен мащаб е водещата страна в алтернативните енергийни източници. Инженерите във Федералната република вече са помислили и за хранилища на пустинния ток.
Разходите за реализация на визионерския проект сега възлизат на 400 млрд евро.
http://infocenter.bnt.bg/
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?