ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Членът на ВСС Иван Димов отказа да подаде оставка

bnt avatar logo от Пенка Ангелова
A+ A-
Чете се за: 01:28 мин.
У нас

Висшият съдебен съвет продължи и днес да нищи скандала с т.нар. Красьо от Плевен. Главният прокурор призова назначенията да спрат до пълното изчистване на случая. Магистратите обаче се задоволиха с апел - всички, които са контактували с Красимир Георгиев, да напуснат системата. Един от членовете на съвета, говорил с Красьо по телефона – Иван Димов - изненадващо реши засега да не подава оставка, защото му била вменена вина. Така по случая има само една оставка – на Стойко Стоев, отпреди седмица.  

членът всс иван димов отказа подаде оставка

Висшият съдебен съвет продължи и днес да нищи скандала с т.нар. Красьо от Плевен. Главният прокурор призова назначенията да спрат до пълното изчистване на случая. Магистратите обаче се задоволиха с апел - всички, които са контактували с Красимир Георгиев, да напуснат системата. Един от членовете на съвета, говорил с Красьо по телефона – Иван Димов - изненадващо реши засега да не подава оставка, защото му била вменена вина. Така по случая има само една оставка – на Стойко Стоев, отпреди седмица.

Магистратите близо два часа се горещиха за морала, доверието и необходимия катарзис на съдебната система. На моменти дискусията така ги увлече в абстракции, че се наложи главният прокурор три пъти да ги пита – искат ли да им предостави събраното до момента в разследването. На третия път го чуха. Според Борис Велчев данните са смущаващи - твърде много хора в системата доста често са общували с Красьо. Той призова дори да спрат назначенията до пълното изчистване на случая, но мнозинството отхвърли предложението.

Г. Захарова: "Ако висшият кадрови орган спре назначенията, това е публично признание за невъзможност да съществува изобщо."

Чуха се и радикални идеи целият сегашен състав на ВСС да си ходи.
Иван Колев пък – който пръв още лятото разказа, че черничък човек с ланци обикаля и срещу пари обещава назначения на магистрати – обяви, че съветът е жертва на лъжеца Красьо.

Константин Пенчев: "Този ВСС наистина е жертва на времето, в което работим – което е с дефицит на справедливост и вече обществото не може да търпи."

След близо 2 часа дебати обаче членовете на съвета се задоволиха да излязат с морален апел - всички магистрати, които са контактували с Красимир Георгиев да напуснат системата. Целият ВСС не може да поеме отговорността.

К.Пенчев: "Аз се надявам, че с предложенията за промяна в закона за съдебната власт законодателната власт ще поеме своята част от отговорността. Ако смята, че трябва да се ревизират назначенията, ако смята, че трябва да се уволнят всички, за които има съмнение, нека го направи в закон."

Г. Захарова: "Не мога да приема, че до края на живота си ще се оправдаваме със съответните формулировки на закона за нарушения на кодекса за етично поведение на български магистрати се носи дисциплинарна отговорност ."

С контактите си със съмнителния Красьо членовете на ВСС Стойко Стоев и Иван Димов са нарушили моралния кодекс и са уронили престижа на съдебната власт – това заключи комисията, която проверяваше случая. Двамата имат общо над 250 телефонни разговора с Красьо, като част от тях са около и в дни, когато са гласувани назначения. Пламен Стоилов, който има само един разговор от пет секунди, според комисията случайно е забъркан в скандала.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?