Депутатите обсъдиха на първо четене проекта на левицата за изцяло нов закон, както и предложенията на ГЕРБ за промени в стария.
За нов кодекс се обявиха и ДПС, и Атака.
Павел Шопов - зам.-председател на Атака: "На фидосовщината трябва да се сложи край. За мен всички предложения на ГЕРБ са такива, че да може да бъде осъществен на едни бъдещи избори пробив, пак в насока фалшификация на изборите, защото това е вашият шанс."
От ГЕРБ заявиха, че над 80 процента от новия кодекс са повторение на стария.
Цецка Цачева - ГЕРБ: "Не приемаме анатемата върху един законодателен акт - действащият изборен кодекс и че видите ли, само той е виновен за онези неблагополучия, на които станахме свидетели по време на предизборната кампания, на провеждането на изборите."
От ДПС поставиха въпросите за агитацията на език, различен от българския и за уседналостта. И заявиха, че ще направят предложения преди второто четене.
Янко Янков - ДПС: "Ние претендираме за онези хора, които имат постоянни адреси в населените места, имат имоти, плащат данъци, и искат да гласуват за кмет, на който имат доверие."
Двата проекта за нови изборни правила ще бъдат гласувани утре.
Автор: Надежда Василева
Проф. Ангел Димитров: Комисията по исторически въпроси с РСМ е алиби за отношенията между държавите ни
Премиерът Желязков за особения управител в "Лукойл": Има имена, които обсъждаме
Атанас Атанасов за сагата с "Лукойл": Действията на управляващите са хаотични
Специално: "Върнах се от среща с дявола" - разказва израелски заложник, преминал през ада