Зимата започна след седмици на топло време и рекордно високи температури за януари. От днес във всички области на страната е обявен жълт и оранжев код заради очакваните снеговалежи.
Силни ветрове оставиха без ток няколко села в Северна и Източна България, а пристанищата във Варна и Русе работеха на ограничен режим. От Агенция "Пътна инфраструктура" съобщават, че пътната мрежа се почиства денонощно от близо 3000 снегопочистващи машини.
Зимата се завърна след седмици на наобичайно топло време за януари.
Валежи от дъжд и сняг в цялата страна. Заради силни ветрове няколко села в Северна и Източна България останаха без ток, а пристанищата във Варна и Русе работеха на ограничен режим. Временно беше спряно преминаването по Дунав мост 1. От Агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха, че пътната мрежа се почиства денонощно от близо 3000 снегопочистващи машини.
Заради влошаването на времето следобед Румъния въведе ограничение за преминаване по Дунав мост между Русе и Гюргево и затвори пътя към Букурещ. За това и от българската полиция помолиха водачите да не предприемат пътувания натам. Силния вятър доведе до забрана за движение на тежкотоварни автомобили без вериги по пътя Русе-Бяла. Камионите бяха спирани на изхода от Русе и пренасочвани към близките паркинги.
Часове наред няколко села в Русенско останаха без ток заради силния североизточен вятър. Агенцията за поддържане на плавателния път по Дунав изпратиха щурмови предупреждения към корабите за силно вълнение реката.
СМОЛЯН
Снежната покривка в района на Пампорово доближи 30 сантиметра. През по-голямата част от деня нямаше затворени пътни участъци. След спирането на снеговалежа отпаднаха и ограниченията за движение с вериги през проходите Рожен и Пампорово.
Атанас Таков - служител на пътно-поддържащата фирма: "Снегорините вървят, опесъчава се. Пътят е проходим, при зимни условия, почти на черно."
От областното пътно управление в Смолян съобщиха, че през прохода Превала автомобилите трябва да са с вериги, а товарните коли - без ремаркета и полуремаркета.
ВИДИН
Снежната покривка в Видинска област достигна четвърт метър. Интензивността на валежа обаче постепенно намаля и се очаква през нощта да спре. Големият сняг и заледяването пак изненадаха отделни шофьори, които били с неподходящи гуми и без вериги - казаха от "Пътно управление - Видин". Преминаването по Дунав мост 2 при Видин - Калафат беше нормално.
ВАРНА
Големи вълни прехвърлиха вълнолома пред Морската гара във Варна. Ограничението на трафика на кораби в пристанището остана през целия ден. Наложена беше забрана за маневриране на кораби за всички канали. Тази вечер се очаква поривите на вятъра да достигнат до 25-30 м/сек. Специализирани екипи следят за евентуално обледяване на Аспаруховия мост.
СОФИЯ
Освен неудобства снегът зарадва скиорите на Витоша и зимните курорти. Повече от 50 снегорина излязоха за да чистят София, ако завали обилно. Летището работеше без проблеми, но при зимни условия. Синоптиците предупредиха за усилване на снеговалежите утре, застудяване и силни ветрове в Северна и Източна България.