В задочен спор през медиите влязоха кметът на Асеновград и игуменът на Бачковския манастир. Повод за острите думи стана срещата на архимандрит Симон с министър председателя Бойко Борисов по време на заседание на Министерски съвет вчера. Пътят, който...
В задочен спор през медиите влязоха кметът на Асеновград и игуменът на Бачковския манастир. Повод за острите думи стана срещата на архимандрит Симон с министър председателя Бойко Борисов по време на заседание на Министерски съвет вчера.
Пътят, който води до Бачковския манастир, всъщност е в основата на спора. Той е част от прилежащата територия на манастира от 215 дка, но заради неизяснената му собственост манастирът не може да получи нотариален акт за целия имот.
В момента на първа инстанция в Районен съд Асеновград ще се гледа гражданскопроцесуален спор между двете страни по казуса. Днес на нарочен брифинг кметът на Асеновград Емил Караиванов каза, че е бил смутен от опита на архимандрит Симон да въздейства на българската съдебна система:
"Общините, държавата, църквата и гражданите са заинтересовани от независим български съд и изпълнителната власт не бива да се меси в съдебната. Ако държавата иска да помогне на църковни паметници, нека да го направи. Има много начини."
Заради съдебните дела и липсата на акт за собственост архимандрит Симон не може да използва външно финансиране за стопанството на манастира. Тук монасите се грижат за лозови масиви, зеленчукова градина и много животни.
"Нито едно национално доплащане, което подпомага земеделските производители, аз не мога да го ползвам", каза игуменът на Бачковския манастир.
При вечерашната среща при премиера не е засягана темата за църквата на Асенова крепост, каза още архимандрид Симон. Но пък той е поискал да бъдат инициирани законодателни промени, които ще позволят да се отпусне държавна субсидия на Бачковския манастир, каквато има и Рилската света обител. Парите ще бъдат използвани за поддръжката на ценните стенописи и сградния фонд на манастира, който е паметник на културата.
Внимание - радиоактивност: Задържан е варненец за фалшиви заплахи по радиото
Екзотични корали в автобус: Един от екземплярите е загинал при транспортирането
Президентът пред "Величие": Необходими са неотложни действия за повишаване на доверието в изборния процес
Съдът решава дали да остави в ареста уволнения директор на 138-о училище