ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Първият български изтребител F-16 кацна на авиобаза...
Чете се за: 01:25 мин.
Почина известният актьор Вал Килмър
Чете се за: 00:27 мин.
Депутатите обсъждат вота на недоверие срещу кабинета...
Чете се за: 01:20 мин.

ЗАПАЗЕНИ

2/3 от българите забелязват фалшиви новини в медиите, сочи проучване

Чете се за: 00:45 мин.
У нас

Две трети от българите забелязват фалшиви новини в медиите - това показва проучване на Алфа Рисърч, проведено през май. Инициативата е на фондация Конрад Аденауер. Според проучването измислените новини най-бързо и лесно се разпространяват в интернет сайтовете и в социалните мрежи. Но най-достоверната информация 90 на сто то хората намират в телевизията.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Фалшивите новини... чели сме как убиват звезди от музикалната сцена, женят и развеждат известни хора,или подриват имиджа на политици чрез измислени факти. Всеки четвърти българин ежедневно се сблъсква с неверни информации. Не по-малко са и тези, които ги срещат по няколко пъти на седмица.

      Боряна Димитрова - директор на "Алфа Рисърч": Този изключително висок процент свидетелства, че макар и нов за българското общество финомен фалшивите новини са вече изключително разпознавааеми и българското обществено мнение вече проявява чувствителност към тях.
      Кристиян Спаар - директор на медийната програма във Фондация "Конрад Аденауер": Фалшивите новини всъщност са измислени факти, които подкопават професионално сериозната журналистиката, а интернет и социалните мрежи са тяхната жизнена среда.

      Най-уязвими от фалшивите новини са хората с по-ниско образование, от по-малките населени места. Част от младите също - защото те се информират основно от интернет.

      Боряна Димитрова - директор на "Алфа Рисърч": 83% от хората между 18 и 30 години се информират от социалните мрежи и интернет сайтове. Единствената социална в случая поколенческа група 18-30 години, при която интернет новинарските сайтове и социалните мрежи са надминали телевизията.

      Иначе 90 на сто от хората се информират, гледайки телевизия. След това се нареждат сайтовете, социалните мрежи и накрая вестниците. 13 на сто от българите изобщо не знаят какво е фалшива новина.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?