ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Цецка Цачева за правомощията на президента

bnt avatar logo от Надежда Василева
A+ A-
Чете се за: 01:22 мин.
У нас

Нов нюанс в атаките си срещу президента внесоха днес управляващите. Споредпредседателя на Народното събрание Цецка Цачева, Георги Първанов е превишил правомощията си и не е зачел централната роля, която има парламентът в условията на парламентарна република. Според Цачева конституцията отрежда на президента по-скоро морална роля, посредничество между институциите, представителна функция в международен план и ангажименти в сферата на националната сигурност.

цецка цачева правомощията президента

Нов нюанс в атаките си срещу президента внесоха днес управляващите. Споредпредседателя на Народното събрание Цецка Цачева, Георги Първанов е превишил правомощията си и не е зачел централната роля, която има парламентът в условията на парламентарна република. Според Цачева конституцията отрежда на президента по-скоро морална роля, посредничество между институциите, представителна функция в международен план и ангажименти в сферата на националната сигурност.

Управляващите явно следващата седмица ще насочат дебата към правомощията на президента, защото организират дискусия за парламентарната република и правомощията в държавната власт. Ето как парламентарният шеф тълкува пресконференцията на държавния глава в петък.

Цецка Цачева, председател на НС: За да можем да оценим обръщението на Първанов чрез медиите, трябва да изходим от факта, че според действащата конституция той е държавен глава, олицетворяващ единството на нацията. Това предопределя неговите правомощия като посредник между политическите сили и различните власти, като един омиротворител във време, когато има напрежение между тях. За съжаление аз лично не открих омиротворяваща функция в това, което той излъчи като послание в тази пресконференция, която беше в петък.

БНТ: Какво трябва да се направи оттук нататък, за да има диалог между институциите, за да спре тази конфронтация?

Цецка Цачева, председател на НС: Преди всичко означава всяка една институция да изпълнява своите правомощия, така както те са разписани в конституцията, без да злоупотребява с права. Диалогът между институциите е свързан със стриктното прилагане на техните правомощия. Винаги, когато извън компетенциите една институция дава съвети и критикува друга, без да дава алтернативи на това, което прави конкретна институция, се стига до едно напрежение във взаимоотношенията на институциите като цяло.

БНТ: Може ли да има крачка напред - примирие между институциите, без да се направи крачка назад - отказ от импийчмънт?

Цецка Цачева, председател на НС: В битов план, житейски, винаги, когато се води диалог и се търси консенсус, се прави крачка назад, но тук сме изправени в коренно различна хипотеза. Една институция, която се намира на върха на управленската пирамида и която подлежи на контрол от централната институция в парламентарната република, каквото е Народното събрание, е стигнала дотам, че тези процеси вече са отнесени на територията на НС. За мен оттук насетне парламентът в условията на парламентарно функционираща държава като форма на държавата е длъжен да се произнесе и той ще го стори с предвидения по конституция акт.


Излъчено в "По света и у нас".

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?