Целта на проявата е не само да отбележат 25-тата годишнина от основаването на своята обединена ложа, но и да станат по-отворени към обществото и да отхвърлят обвиненията за нередности и кървави ритуали.
Наричат себе си свободни зидари, а своя храм - дом, дом в който извършват своите ритуали за братство, съпричастност и равноправие. Твърдят, че не са секта, но изискват вяра в Бог - независимо кой Бог.
Искрен Йотов: Масонството е една от първите организации, които и използвала думата толерантност, защото в масонството се влиза независимо от това, каква религия изповядваш, каква е политическата ти партия.
Не се допускат жени. Ритуалите им са пълни със символика, ученията с мистика, но въпреки това за тях върховни остават законите на страната и на религията.
Борис Китанов: Тези, които са извън храма, ние не сме срещу тях - пътят ни е общ, въпросът е да тръгнем един ден заедно в името на държавата, конституцията и Библията, в която сме се клели.
Не застрашаваме с нищо обществения ред, нито пък дейността на която и да е държавна служба.
Членовете на ложата в България са близо 4000. Всеки има своето място в йерархията - чирак, калфа или майстор.
Пергел, чук, камък, око, винкел, пирамида, храмът на Соломон, пустинята - за братството всеки символ е ценен. Видно място заема портретът на Робърт Бърнс, подарък от потомък на поета - член на шотландска ложа.
По случай 25-годишнината на ложата беше валидирана и пощенска марка. Специални гости на церемонията бяха велики майстори от чужбина.