ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Парад на "Трабант" и в Прага

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:40 мин.
По света

Запазената марка на Източна Германия - автомобилът "Трабант" беше във  фокуса на изложба в германското посолство в Прага.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Запазената марка на Източна Германия - автомобилът "Трабант" беше във  фокуса на изложба в германското посолство в Прага. Поводът за шоуто е 25-ата годишнина от падането на Берлинската стена и масовата миграция на източногерманци към Запада. След падането на Берлинската стена през август 1989, хиляди германци  от някогашната Германска демократична република решават да потърсят  свобода и препитание другаде. Голяма част от тях намират убежище в  посолството на тогавашната Федерална република Германия в Прага. За да отбележи този момент от съвместната история на двете  страни, германското посолство в Чехия организира парад на историческите автомобили, в който се включиха малко над хиляда души.
Марион Малке, живяла в Източна Германия: Беше много вълнуващо. Днес също е емоционално, но по различен начин. Тогава използвахме това място за отправна точка по време на бягството си от Източна Германия. Сега идваме за удоволствие."
Веднъж стигнали чешката столица, много от бежанците оставят автомобилите си - до един "Трабант"-и, по улиците на града и поемат на път чрез друг транспорт. Голяма част от колите още са там - близо до някогашното посолство на Западна Германия, като паметник на една отминала епоха от историята на страната.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?