НОВИНИ

Експертите на различно мнение заради Южен поток

Новината за спиране на Южен поток предизвика разнопосочни реакции сред енергийните и икономически експерти в България.

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
18:13, 02.12.2014
Чете се за: 01:26 мин.
Икономика
Новината за спиране на Южен поток предизвика разнопосочни реакции сред енергийните и икономически експерти в България. Според една част от тях, прекратяването на проекта ще засили енергийната ни независимост и ще даде тласък на нови проекти. Според други ще загубим милиони, както и ролята си на транзитен енергиен център. Трети пък призовават правителството да защити пред Брюксел българския национален интерес в проекта. Решението на Кремъл за спиране на проекта е било неизбежно, след като Брюксел не даде зелена светлина за строежа на тръбата заради неспазване на европейското законодателство, твърди бившият ни посланик в Москва и настоящ икономически анализатор Илиян Василев.
Илиян Василев: "Денят на истината дойде. В Черно море влезна тръбополагащият кораб и той не може безкрайно да стои там. След като, очевидно, не може морският участък да се полага без да има решение на въпроса цялостно. Най-вече ще спечелим от това, че ще затворим сагата Южен шлем, а заедно с това ще затворим и страницата на преливането на едни не особено добри бизнес практики към крехката бизнес среда в България".
Според енергийния експерт и бивш министър на икономиката в няколко леви кабинета Румен Овчаров България ще загуби не само средства, но и геополитическо влияние.
Румен Овчаров: "Аз честно казано не мога да видя къде е печалбата освен, че доказахме на всички, че сме най-слабата държава в ЕС, която на практика е неспособна да защити по никакъв начин националния си интерес. Полезни ходове според мен вече нямаме. Южен поток е поредният геостратегически проект, който по времето на Бойко Борисов отива в небитието. Имам предвид и Бургас - Александруполис и Белене и Набуко".
Бившият министър на икономиката в правителството на НДСВ и настоящ икономически експерт Трайчо Трайков застъпи мнението, че България трябва да търси компенсации, след като по вина на Москва проектът е спрян:
"Пред тях многократно е заявявано с какви правила трябва да се съобразяват. А сега изведнъж да констатираш, че се отказваш, след като междувременно си накарал партньорите си в проекта да инвестират също средства не мисля, че е коректно поведение и мисля, че в някакъв момент ще се наложи България да търси правата си в тези проекти и в прекратяването им".
Експертът проф. Тасев пък посъветва правителството да заеме по енергична позиция пред Брюксел
проф. Атанас Тасев: "Борисов получава уникалния шанс да отиде и да потропа на вратата на Европа и да заяви претенция, защото винаги в играта на големите сме били тези, които губят. Сега настана време когато не можем да си позволим това".
И четиримата обаче са на мнение, че проблемът е геополитически, а не национален.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Без скок в цената на рибата преди Никулден
Без скок в цената на рибата преди Никулден
Коледно настроение завладя най-стария квартал в израелската столица
Коледно настроение завладя най-стария квартал в израелската столица