Върховният касационен съд днес трябва да се произнесе окончателно за собствеността на комплекса "Св. Кирик и Юлита" край Асеновград. За манастирския имот претендират Съюза на архитектите в България и Пловдивската Митрополия. По този повод в храмовете на епархията бяха отслужени литургии, а митрополит Николай призова миряните за тридневен строг пост. От гилдията на архитектите се въздържаха от коментар и организираха мълчаливо бдение.
През последните дни свещениците в Пловдив водят духовна борба. С молитва и служение, те отстояват желанието си отново да върнат духовния облик на комплекса "Св. Св Кирик и Юлита".
От Съюза на архитектите са категорични, че комплекса е публична държавна собственост. Имот, който две поколения строители са възстановявали и развивали като творческа база за образование и квалификация. Там е създадена и Международна академия за архитектура, която сега може да бъде закрита.
Вярващи в Пловдив са на мнение, че църквата има основание да претендира за манастира, но не приемат строгия пост, като необходимост.
От 1982 година до есента на 2014-а комплекса "Св. Св. Кирик и Юлита” беше стопанисван от Съюза на архитектите в България. След поредица съдебни дела през последните 4 години Пловдивската митрополия влезе в него с тържествено шествие. Но собствеността на имота остана като ябълка на раздора между архитектите и духовния клир на епархията.
В похода си към справедливостта свещениците от Пловдив изпратиха отворено писмо до Светия синод, Президента и Премиера с молба да бъде защитен духовния център от поругаване. От Съюза на архитектите поискаха подкрепа от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Образование или духовно развитие – двете тези ще бъдат на вниманието на Върховния касационен съд. И решението на магистратите ще бъде окончателно.