Само на 120 километра от София и на 20 от Благоевград има село, в което никога не е имало ток. Дори и в началото на 2009 година на 21 век в Горно Осеново хората живеят на свещи, газови лампи, фенери и акумулатори. И не само... до селцето в полите на Рила се стига само по черен път, а хляб докарват два пъти в седмицата. Жителите му ходят в съседните селища пеша или на магаре.
Само на 120 километра от София и на 20 от Благоевград има село, в което никога не е имало ток. Дори и в началото на 2009 година на 21 век в Горно Осеново хората живеят на свещи, газови лампи, фенери и акумулатори. И не само... до селцето в полите на Рила се стига само по черен път, а хляб докарват два пъти в седмицата. Жителите му ходят в съседните селища пеша или на магаре. Вижте още в репортажа на Милен Кирилов и Мартин Велчев.
Хората в Горно Осеново лягат със залеза и стават по изгрев слънце. Живеят с неговия ритъм, защото имат нужда от светлина, а в селото няма ток.
Велика Анастасова:
- За романтика въобще не може да се говори, то е смешно...
Сотир Гаврилов:
- 8 години съм работил у мината и за това съм си свикнал на тъмно.
Благодарение на различни изобретения хората от селото все пак имат достъп до цивилизацията.
Аврам Петков:
- Пускам агрегата, погледам си малко телевизия, зараждам си телефона...
Включеният бензинов агрегат и греещите газови лампи правят къщата на баба Станка най-осветеното място в селото. Тя обаче е живяла в града и заради това иска електричество.
Станка Митева:
- С триста зора издържаме! Вземала съм плетка да плета, кога я извада не мога да си го вдена, ако е на ток ке е друго.
В дома й има изобретение, което привлича като магнит гости. Печка на дърва и бойлер в едно.
- Бабите ги къпя, да...къпала съм ги...
Преди четири години фирма дарила слънчеви батерии. Инсталирали ги в центъра на селото. Радостта на хората от последния писък на цивилизацията обаче била кратка. За няколко месеца батериите се развалили и до днес няма кой да ги поправи.
Виктор Митев:
- Слънчеви батерии сложия, а осветление нема. Това е менте, пълен боклук. Даже ми идва да измъкнем кабело и стълбчетата и да си направим барем лозница.
Тези дни хората от Горно Осеново изпратиха писмо до ЧЕЗ с искане да се прокара ток до селото. От електроразпределителното дружество ги попариха - 79 лева за попълване на формуляр, а после и по 440 лева на домакинство за свързване към електромрежата.
Ясен Гуев - говорител на ЧЕЗ:
- Ние принципно имаме задължението и ще направим всичко необходимо да ги свържем. Принципно, когато става въпрос за населени места, в които няма възвращаемост на инвестицията, ние се опитваме да се уговорим с хората те да инвестират в съораженията, след което ние да го изкупим.
От ЧЕЗ не се наеха да прогнозират дали поне до есента на 2009 година на 21-ви век хората от селото ще имат ток.
Втори кръг консултации при президента: Наред са "Възраждане" и "ДПС - Ново начало"
Новият закон за приходите и разходите: Бюджетната комисия ще разгледа текстовете
Новият закон за приходите и разходите: Бюджетната комисия ще разгледа текстовете