Деца от ОУ "Христо Ботев" в с. Горни Лом, Видинско показаха в храма "Св. Димитър" 20 икони, които те самите изписали. Заниманията по проекта "Училището - желана територия за учениците" предизвиква интереса им към ценностите на християнската вяра,коментират техните преподаватели.
Деца от ОУ "Христо Ботев" в с. Горни Лом, Видинско показаха в храма "Св. Димитър" 20 икони, които те самите изписали. Заниманията по проекта "Училището - желана територия за учениците" предизвиква интереса им към ценностите на християнската вяра,коментират техните преподаватели. Тийнейджъри бяха възхитени от мащабите и от стенописите на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин.
Мая Младенова, VІІІ кл. ОУ "Христо Ботев" - с. Горни Лом, община Чупрене:
"За първи път съм в такава голяма църква и усещането е страхотно".
Те се запознаха с историята на храма и представиха своите творби на архимандрит Поликарп, Председател на църковното настоятелство. Макар че иконите са рисувани с детски наивизъм, заниманията на учениците получиха одобрението на свещеника.
Архимандрит Поликарп, Председател на църковното настоятелство на катедрален храм "Св. Димитър" - Видин: "Щото именно чрез иконите усещат по-правилно и вярата, и смисъла на живота и могат да се почувстват пълноценно в своето житие-битие".
В беседата със свещеник и богослов децата намериха отговор на своите въпроси дали само в храма може да се молят; защо някои твърдят, че иконите са идоли; защо има изобразени светци в акт на убийство, след като една от 10-те Божий заповеди гласи "Не убивай".
Малвина Карамфилова, VІІІ кл. В ОУ "Христо Ботев", с. Горни Лом , община Чупрене: "Имаме чувството, че вярата ни помага, прави ни по-силни".
Така със заниманията по рисуване учителите посяват семената на вярата в детските души.
Правителството осигури близо 25 млн. лева за "Топъл обяд" до септември 2026 г.
Ситен снеговалеж и гъста мъгла затрудняват движението през прохода "Шипка"