В отговор на интервюто на премиера Борисов пред "Панорама" снощи лидерът на БСП Сергей Станишев коментира, че премиерът и правителството не знаят какво правят, постоянно сменят сигналите и заблуждават хората.
Преди началото на днешното заседание на Националния съвет на БСП Станишев заяви, че вчера премиерът е изговорил няколко лъжи и не е вярно, че договорът за "Белене" е подписан без инфлационен индекс.
Социалистите поставиха няколко въпроса за Белене, на които очакват отговор от правителството.
Сергей Станишев заяви, че скандалът около споразумението за АЕЦ "Белене" повдига въпроса:
Сергей Станишев - председател на БСП:
- Има ли пилот в самолета? Знае ли дясната ръка какво прави лявата ръка? Шефът на НЕК подписва едно споразумение, министърът на икономиката заявява, че ще го уволни, премиерът казва, че това е последно предупреждение за министъра на икономика. Значи, пълен хаос и бардак.
Станишев отправи още 3 въпроса към правителството: за сигурността на Белене, каква в крайна сметка е цената на централата, и как ще се гарантира контролът на българската държава върху 51% от собствеността. Той смята и че вчера премиерът е изговорил няколко лъжи.
Сергей Станишев - председател на БСП:
- Например каза, че "Белене" е подписано по време на някакви нощни разговори едва ли не в бар. Това е пълна глупост. Това едно, второ - след като беше подписан основният договор за "Белене", в него е записано, че в него ще има инфлационен индекс, който ще се определи на основата на Евростат.
Бившият премиер каза още, че никога по време на управление му не е говорено за 6 млрд. и 300 млн. евро, каквато сума фигурира сега и е заявено, че е договорено между руската и българската страна, и такава ескалация според него не е обоснована.