НОВИНИ

Числа, бюджети и бензин – разговор със Симеон Дянков

Отнемането на лиценза на "Лукойл" не е нито война, нито театър. Това е спазване на закона. Той трябваше да се изпълни до началото на юли, всички фирми го спазиха без "Нефтохим" и им отнехме лиценза.

числа бюджети бензин разговор симеон дянков
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
21:28, 29.07.2011
Чете се за: 07:10 мин.
У нас
Отнемането на лиценза на "Лукойл" не е нито война, нито театър. Това е спазване на закона. Той трябваше да се изпълни до началото на юли, всички фирми го спазиха без "Нефтохим" и им отнехме лиценза. Това каза в студиото на "Панорама" вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. "Трудно е да се обясни как една такава голяма фирма - световна фирма, не намери време в тези 15 месеца да спази закона", добави той.

Какво каза още финансовият министър по събитието на седмицата вижте във видеофайла.

ПЪЛЕН ТЕКСТ НА ИНТЕРВЮТО


Водещ Бойко Василев:
Започваме обаче с историята на седмицата - отнетият лиценз. Симеон Дянков, вицепремиер и министър на финансите, добър вечер.

Симеон Дянков:
Добър вечер.

Водещ:
Лицензът на "Лукойл - Нефтохим" е отнет, някои наричат това война, други - театър. А то какво е?

С. Дянков:
Спазване на закона. Имаше закон, той трябваше да се спази до началото на юли. Всички фирми го спазиха, без "Лукойл - Нефтохим", отнехме им лиценза.

Водещ:
А война ли е?

С. Дянков:
Някои могат да го разбират като война, то е просто спазване на закона. Тоя закон, който, между другото, имаше близо 15 месеца възможност всички фирми в този бранш да го спазят, в смисъл важи от март 2010 година, и просто е трудно да се обясни как една такава голяма фирма, световна фирма, не намери време в тия 15 месеца да спази закона.

Водещ:
А вие намерихте ли време през тези 15 месеца да преговаряте, да поставяте условия, да предупреждавате?

С. Дянков:
Неколкократно това е правено от Агенция "Митници", те са администрацията, която се занимава с тези лицензи. Не само за "Лукойл", за всички, около 85 такива компании има в България, които държат данъчни складове с този тип горива, алкохол и т.н. И равносметката днес я дадох на парламентарен контрол - 74 компании до края на срока, който беше 26 юни т.г., са го спазили, 4 компании не го спазиха, лицензът вече им е отнет, и тази седмица отнехме и тези два лиценза - на "Нефтохим - Лукойл" и на тяхното пристанище "Росенец".

Водещ:
А защо тогава някои в правителството мислят, че това е дошло като гръм от ясно небе, без подготовка, без предварително предупреждение?

С. Дянков:
Просто не са запознати със случая или просто не са свикнали с идеята, че законът е еднакъв за всички. Не трябва да има предупреждения, ако си голям. Ако си малък, няма предупреждение, законът важи, ако си голям, същото правило трябва да важи. А е имало многократно протоколи между Агенция "Митници" и "Лукойл - Нефтохим", последният от февруари т.г., в който агенция "Митници" казва: не виждаме никакви измервателни уреди, които вие по закон трябва още... вече да сте ги сложили. Последният срок е юни.

Водещ:
Има ли разнобой в правителството по този въпрос, да кажа директно, между вас и министър Цветанов, другият вицепремиер?

С. Дянков:
Изцяло в мои правомощия е това, Агенция "Митници", аз отговарям за нея. Когато ген. Танов дойде и каза отнемаме лиценза, защото вече всички законови норми са потъпкани от тази компания, имала е многократно възможност да направи всичко, което е необходимо. Казах да, информирах премиера, той каза да. Това беше.

Водещ:
Не отговорихте на въпроса има ли разнобой в кабинета?

С. Дянков:
Казвам, че не може да има разнобой, защото аз отговарям за това. И дори ако министър Цветанов има някакво друго мнение, в случая то не е меродавно, не е важно.

Водещ:
Това не е ли игра на нерви с Москва заради "Белене"?

С. Дянков:
Не. Веднага се появиха няколко, така, възможни конспиративни теории дали това е някаква игра с Русия за "Белене", не. Просто изтече срокът и те не си го свършиха. Другата конспиративна теория е: правим го заради изборите, а те реално излизат в ремонт. Не излизат в ремонт, миналото лято бяха в ремонт, следващият им ремонт, планиран, е 2013 година. Нито едната теория, нито другата теория е вярна, просто тази компания трябва да спази закона.

Водещ:
Казвате, че сте подготвили всичко. Обаче за хората е важно да не скочи цената на бензина, а тя ще скочи ли?

С. Дянков:
Не би трябвало да скочи, защото има свободен пазар. За бензина специално "Лукойл" и сега, "Лукойл - Нефтохим", е само около 40 процента от пазара, 60 процента се внася от други фирми. Има достатъчно вносители, над 400 са лицензирани, така че не вярвам цената да скочи.

Водещ:
Г-н Дянков, вие по-добре от мен знаете, че ако говорим всеки ден за това, а то е неминуемо, включително и в този един момент, хората се притесняват и са склонни към ирационални действия. Това нали е много често част от проблемите на борсите, в икономиката и т.н.

С. Дянков:
Да, това е така.

Йордан Цонев:
Психологията на пазарите.

Водещ:
Психологията на пазарите, точно така. Не се ли страхувате от този ефект в момента?

С. Дянков:
Тук сте прав и точно затова се презастраховаме. Имаме държавен резерв, той е от около 80 дни в момента, но ако 100 процента от бензина го няма, понеже те са под 50 процента от пазара, значи имаме за около 180 дни, над двойно. Този държавен резерв трябва да се използва точно в такива екстрени случаи. От днес е задвижена процедура, министър Трайков отговаря за това, така че в случай, че има няколко дни, в които хората просто изпитват някаква паника, ние да покажем ясно, че имаме достатъчно запаси и ще ги използваме.

Водещ:
През това време, докато се използва резервът, има ли време фирмите да набавят количество отвън?

С. Дянков:
Има, специално за бензина вече доста фирми са ни казали, че, включително и днес, вече са набавили количества, по-големи, отколкото са внасяли досега. Така че за бензина тема въобще няма да има и аз дори не вярвам, че държавният резерв въобще ще се използва там. Остават две други теми - за керосина напоследък, за самолетното гориво се говори доста, че там може би ще има тема. И там не вярваме да има тема, но все пак, за да сме предпазливи, и там имаме държавен резерв и ще го отблокираме, ако е нужно. И последното, за битума, понеже доста се строят магистрали, а той е необходим за настилките...

Водещ:
Сакън, да не пострадат магистралите.

С. Дянков:
Да, но и там сме говорили многократно в последните няколко дни с министър Плевнелиев, министър Трайков. И там нямаме притеснения.

Водещ:
Все пак, работите ли за компромис с "Лукойл", изключвате ли всякакви преговори?

С. Дянков:
Преговори не може да има, веднъж като е нарушен законът и като е отнет лицензът. Оттук нататък единствената възможност е през съда - те да обжалват, ако смятат, че това решение не е справедливо, и ние, от друга страна, пък да обжалваме, ако видим, че съдът по някакъв начин смята, че те са прави.

Водещ:
Това е идеалният свят, но реалният свят е свят, в който те трябва да направят инвестиция, да вземат тези измервателни уреди и дълго да ги монтират. Няма ли все пак, ако видите поне 2 - 3 уреда, че се слагат, вие да кажете добре, и край.

С. Дянков:
Не, този период мина. Те имаха 15 месеца това да го направят. И логичният въпрос, аз се срещах с тях преди 2 дни, беше: вие като имахте 15 месеца, защо по-малките фирми го направиха, а вие не го направихте.

Водещ:
Защото са по-големи и повече уреди имат, и повече пари трябва да отделят.

С. Дянков:
И са доста по-богати. Световна фирма, много лесно могат внесат от някъде... Просто този коментар не е валиден, защото те са световна фирма с огромни възможности.

Водещ:
А не е ли...

С. Дянков:
Или поне те трябваше да тръгнат, да кажат, о`кей, не успяхме на 100 процента, защото имаме примерно по-дебели тръби като по-голяма фирма, но направихме 90 процента. Те не са направили никакви проценти.

Водещ:
А не е ли просто, че чакате Вагит Алекперов да дойде да преговаря лично с вас и с премиера.

С. Дянков:
Времето за преговори мина преди срока, в който трябваше те да си свършат... и ние сме го показали, се надявам, в последните няколко дни с ген. Танов много ясно. Преговори няма. Единствено, срещахме се наистина, това беше да покажем фактологията, защото дойдоха доста, така, голяма делегация от Русия, да кажем: вижте какви са стъпките, вижте какво е направила Агенция "Митници" и просто ние не виждаме никакво движение от ваша страна.

Водещ:
Добре, бяхте ясен. Да видим как ще продължи цялата тази работа. Аз искам рязко да сменя темата с това да припомня, че за един ден в Лондон ви питаха CNN, Ройтерс, мисля, че "Sky", "Уолстрийт джърнъл"...

С. Дянков:
ВВС, да.

Водещ:
... ВВС и после цитира "Зюддойче цайтунг", поне аз дотук спрях с четенето, питаха ви за кризата и еврото. Защо тъкмо България трябва да дава акъл на Европа? Цъфнала и вързала ли е?

С. Дянков:
От гледна точка на фискална финансова дисциплина ние сме сред отличниците в Европа и наистина имаме и какво да кажем, че сме постигнали, и това правителство, и последните три правителства преди нас, защото във фискалната политика най-важно е устойчивостта. Ние имаме с какво да се похвалим, като финансов министър това мога да го кажа на това правителство, но и разчитаме на успехите на предишните няколко правителства. Това е нещо, което много малко други държави в Европа в момента го имат и си заслужава да им разкажем, че България тук е успешна, има и други неща какви да се правят, но да покажем, че ние сме добър пример.

Водещ:
А дали знаете, хората ни гледат в момента и те в момента са с тефтерчето, вадят и пресмятат колко е беден отличникът и колко е богат един гражданин на Гърция, Испания, Италия, Португалия?

С. Дянков:
Да, устойчивостта това означава в годините обаче как ще си, Португалия, Испания и Германия и т.н., Гърция са били богати и преди 20 години, и преди 10 години. Въпросът е къде ще сме ние спрямо Гърция след 5 или 10 години, а аз твърдя, че ние до година-две ще надминем Румъния, след 5 до 10 години ще надминем Гърция, просто защото при тях нещата се сриват, при нас почват да растат.

Водещ:
А не приличаме ли ние на един много беден, много религиозен, много беден човек, който стиска колана и чака отплата в отвъдното, а отсреща другите пируват, ядат и животът си минава, защото животът е един, г-н Дянков.

С. Дянков:
Да, и виждаме по телевизията, четем по всички медии, че те не пируват всъщност, а всеки ден гърците са в стачки, румънците са в стачки, испанците са в стачки. Днес чухме новината, че испанското правителство се оттегля, предсрочни избори през есента. Кипърското правителство падна вчера. Другите не живеят в охолство и в спокойствие, има огромна безработица. Испания - 21 процента безработица.

Водещ:
Българският бизнес обаче, който глътна вода покрай рестрикциите, неплащането от страната на държавата, той как ни гледа в момента, според вас?

С. Дянков:
Гледа ни и си казва - да, предполагам, макроикономиката е добра, фискалната политика е добра, данъчната политика ни е най-добра в Европа. Искаме да... Искаме и мерки за съживяване на икономиката. И моят отговор е, да, прави са, досега се борехме главно да излезем от кризата непокътнати, да не станат тези големи драми като в нашите съседки. Оттук нататък е време да мислим за активни икономически политики. И в туризма с археология и т.н., ще говорим по-късно, и в селското стопанство, във всички сектори, сега е времето.

Водещ:
А в кой сектор най-много? Кой сектор ощетихте за тези първи две години и искате сега да им върнете?

С. Дянков:
Ощетяване нямаше, защото ние запазихме ниското данъчно бреме и дори станахме по-напред от другите държави, които го увеличиха. Имаше сектори, които преди кризата разчитаха много на лесни кредити. Примерно секторът строителство, които просто изчезнаха, няма такива кредити и няма и да има с времето, не само в България, навсякъде в Европа, така че в бъдеще ще се строи по-малко, отколкото се е строяло преди кризата. За мен обаче това е нещо положително, защото ще се фокусираме върху големите строежи, върху магистралите, върху жп линиите, а не само да строим по морето и в София. Финансовите услуги бяха друг сектор, който се развиваше много устремно преди кризата, банковият сектор особено. Той ще се развива според мен по-малко след кризата отсега нататък. Това за мен също е добре, защото ще има ребалансиране, не само да разчитаме на банките. Всички останали сектори, особено тези, които се занимават с износ, вече растат добре и трябва да растат още повече в следващите години.

Водещ:
Ако има едно нещо, на което си струва да дадете повече пари в момента в държавата, кое ще е то?

С. Дянков:
Две ще си избера - селско стопанство. България традиционно е била голяма сила в селското стопанство. Там и с евросредства, които вече потекоха, и с други, с повече напоителни системи, инвестиции, трябва много да напреднем за няколко години. И туризмът, където сме сила, но макар че сме сила в Европа, спрямо брутния вътрешен продукт туризмът сега е 6-7 процента. В страните, които се смятат за туристически, Испания, Франция и т.н. е 15-16 процента. С други думи, трябва да удвоим туристическия сектор, повече неща да предлагаме там.

Водещ:
Туризъм, селско стопанство. Благодаря ви.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още У нас

Надежда Нейнски за Шенген: България показа присъствие и беше част от важни европейски решения
Надежда Нейнски за Шенген: България показа присъствие и беше част от важни европейски решения
18:46, 12.12.2024
Чете се за: 01:22 мин.
Никой никого не търси - ще има ли преговори за правителство?
Никой никого не търси - ще има ли преговори за правителство?
18:18, 12.12.2024
Чете се за: 03:37 мин.
Състоянието на водния ресурс е тревожно
Състоянието на водния ресурс е тревожно
18:11, 12.12.2024
Чете се за: 01:35 мин.
Главчев: 1,6 милиарда лева годишно ще е финансовият ефект от Шенген
Главчев: 1,6 милиарда лева годишно ще е финансовият ефект от Шенген
17:12, 12.12.2024
Чете се за: 01:05 мин.
Вярно ли е, че през 1990 година е имало 14 милиона животни, а сега са под половин милион?
Вярно ли е, че през 1990 година е имало 14 милиона животни, а сега са под половин милион?
17:02, 12.12.2024
Чете се за: 07:20 мин.
Наталия Киселова поздрави Карлос Насар за спечелената световна титла
Наталия Киселова поздрави Карлос Насар за спечелената световна титла
16:16, 12.12.2024
Чете се за: 01:20 мин.
МЕЧ след консултациите при президента: С ГЕРБ разговори няма да водим
МЕЧ след консултациите при президента: С ГЕРБ разговори няма да водим
16:03, 12.12.2024
Чете се за: 01:42 мин.
Пирамиди, заплахи и измамни схеми: Версията на Калина и Калин от BETL
Пирамиди, заплахи и измамни схеми: Версията на Калина и Калин от BETL
15:52, 12.12.2024
Чете се за: 04:47 мин.
13 години по-късно няма виновен за смъртта на 19-годишна родилка
13 години по-късно няма виновен за смъртта на 19-годишна родилка
15:44, 12.12.2024
Чете се за: 01:25 мин.
Потенциал и добри практики в общините, но без достатъчна подкрепа от държавата
Потенциал и добри практики в общините, но без достатъчна подкрепа от държавата
15:41, 12.12.2024
Чете се за: 02:00 мин.
Облекченията на граничния контрол ще се усетят веднага, смятат от АИКБ
Облекченията на граничния контрол ще се усетят веднага, смятат от АИКБ
15:32, 12.12.2024 (обновена)
Чете се за: 00:47 мин.
Решението за Шенген: Коментари от НС
Решението за Шенген: Коментари от НС
15:24, 12.12.2024 (обновена)
Чете се за: 05:17 мин.
Топ 24
Най-четени
Ген. Джеймс Джоунс в Панорама
Ген. Джеймс Джоунс в "Панорама"
Кризисен щаб ще следи пазара на горива
Кризисен щаб ще следи пазара на горива