Пловдивският център за лъчетерапия става един от най-добрите в страната. Това заяви премиерът Бойко Борисов при откриването на обновения онкологичен център в Университетската болница „Свети Георги". С новия апарат линейните ускорители в здравното заведение стават два, с които ще се лекуват близо два пъти повече пациенти.
Пловдивският център за лъчетерапия става един от най-добрите в страната. Това заяви премиерът Бойко Борисов при откриването на обновения онкологичен център в Университетската болница "Свети Георги". С новия апарат линейните ускорители в здравното заведение стават два, с които ще се лекуват близо два пъти повече пациенти.
Закупуването на модерния апарат стана възможно след специално решение на правителството. Стойността на проекта е близо 4 милиона лева, от които милион и седемстотин хиляди са отпуснати от здравното министерство, а останалата част са средства на болницата. Здравният министър каза, че пускането на новия линеен ускорител е поредна стъпка за качествено лечение и пожела.
Д-р Стефан Константинов - министър на здравеопазването:
- По-малко хора да го ползват, но тези, които ще го ползват, да знаят, че имат много по-високи шансове да успеят.
Министърът допълни, че с модерния апарат се атакуват раковите клетки, без да се засягат здрави органи и тъкани. За повечето от пациентите вторият линеен ускорител означава край на опашките и чакането със седмица за включване в график за лечение.
Жена:
- Ще бъде малко по-спокойно и ние се радваме за всички болни и то много болни, и то все млади, млади, млади.
И премиерът Бойко Борисов пожела в клиниката да постъпват все по-малко пациенти. Той изрази увереност, че тези, които се нуждаят от лечение, ще бъдат върнати към живота благодарение на новата модерна техника.
Борисов съобщи, че правителството е отпуснало 160 хиляди лева за закупуване на специално флуидно легло за пациенти с изгаряния. То беше обещано от здравния министър след тежката катастрофа на магистрала Тракия.
Бойко Борисов - министър-председател:
- Това, което сме поели като ангажимент много по-стриктно отколкото някой си мислят, смятаме всяко едно обещание и задължение и не случайно зад мен почти винаги е министър Дянков, защото след това пише в тефтера това, което сме обещали - 160 хиляди лева, те трябва да бъдат дадени 160 хиляди лева. Ще си водим наш много добър отчет към момента.
Новият линеен ускорител за лечение на онкоболни е петият в България. Два се намират в Пловдив, а останалите в столицата.