Папа Франциск е на първото си посещение в Куба.
Папа Франциск е на първото си посещение в Куба. В Хавана той призова Съединените щати и Куба да продължат пътя на сближаването. Визитата на папата на Острова ще продължи четири дни.
Главата на Римокатолическата църква беше възторжено посрещнат от жителите на Хавана. Те издигнаха плакати с надпис "Обичаме те, Франциск". - Надявам се, той да ни даде сила да живеем с надежда за бъдещето, - смята Хуан Карлос.Това е първо посещение на Светия отец в Куба. То последва затоплянето на кубинско-американските отношения, а в преговорите папата беше посредник. Домакините изразиха благодарността си.
Раул Кастро, президент на Куба: Ние сме благодарни за Вашата подкрепа за диалога между Съединените щати и Куба. Възстановяването на дипломатическите отношение е първа стъпка в процеса на нормализация на връзките между двете страни, които трябва да решат проблемите и да поправят неправдите.
Папа Франциск: Няколко месеца наблюдаваме събития, които ни изпълват с надежда - процеса на нормализация на отношенията между два народа след години на отчуждение. Това е знак за победа на културата на диалога. Призовавам политическите лидери да се придържат към тази насока.Папата, който цитира Хосе Марти в речта си, ще отслужи меса на емблематичния площад на Революцията в Хавана. Католическата църква в Куба започва да възвръща влиянието си сред населението от 11 милиона. Висши духовници изиграха важна роля в освобождаването на политически затворници на острова. В четиридневното посещение на папата са включени градовете Олгин и Сантяго де Куба.