За бюджет от 109 млн. лева за 2012 година настоява Българската академия на науките. Според разчетите на финансовото министерство обаче ще бъдат заложени отново 59 млн. лева - толкова, колкото и през предходните две години. От Академията не са съгласни и очакват среща с министър Симеон Дянков.
За бюджет от 109 млн. лева за 2012 година настоява Българската академия на науките. Според разчетите на финансовото министерство обаче ще бъдат заложени отново 59 млн. лева - толкова, колкото и през предходните две години. От Академията не са съгласни и очакват среща с министър Симеон Дянков. Какво се случи в БАН за една година след протестите на учените и защо искат повече пари, вижте в репортажа на Елиана Димитрова.
Една година след протестите за по-голям бюджет и запазване целостта на Академията, в битието на учените нищо не се е променило. Заплатите са същите, а бюджетът от 59 милиона не само, че не стига за инвестиции в техника и наука, а дори да се изплатят минималните възнаграждения.
Христо Колев - гл. ас., БАН:
- Хората бягат, младите хора бягат, наистина заплатата на млад специалист е 240 лева, тя естествено не може да бъде променена до момента, в който не се вдигне бюджетът на БАН.
Христо е физик. Като главен асистент и доктор получава 450 лева. С тази машина изследва химическия състав на различни материали. Приложенията са много - например в медицината - дали изкуствената става е от достатъчно чист материал, за да се присади в човешко тяло. Христо казва, че тъй като няма пари за наука, машината всъщност е "на самоизръжка" - чрез поръчките, които изпълнява. И още:
Христо Колев - гл. ас., БАН:
- Не е имало месец, в който да не се е говорило, че ние трябва да започнем да поемаме разходите на машината за ток и вода.
Още един бюджет като за предишните две години обрича тотално науката в България, смята Христо.
Акад. Никола Съботинов - председател на БАН:
- Не, не, тези 59 милиона, ако се приемат за 2012-а това е унищожително за БАН, невъзможно е, те са по принцип сгрешени средства, те не са правилно определени.
Според академик Съботинов парите трябва да са поне 109 милиона. Такова е и мнението на председателя на Комисията по образование.
Огнян Стоичков - председател на Парламентарната комисия по образование и наука:
- Държавата трябва да си реши дали е държава на Европейския съюз или държава на третия свят, науката е единият от критериите, по които ще проличи това. Един бюджет около 100 милиона е реален, той е защитен, той е защитен по пера.
И така - очаква се срещата с министър Дянков и неговото решение. Още повече, че самият той заяви, че образованието и науката ще бъдат приоритет в новия бюджет.