На връх Цветница Националният център по трансфузионна хематология и Български червен кръст организираха кампания за безвъзмездно кръводаряване. Тя е под надслов „Запалете свещичка, дарете живот" и е със съдействието и благословията на Светия синод.
На връх Цветница Националният център по трансфузионна хематология и Български червен кръст организираха кампания за безвъзмездно кръводаряване. Тя е под надслов „Запалете свещичка, дарете живот" и е със съдействието и благословията на Светия синод.
Временните пунктове за кръводаряване, разкрити до четири православни храма в София, отвориха врати още в 9 часа сутринта. Дежурните лекари от Центъра за спешна медицинска помощ бяха сред първите дарители.
Д-р Йордан Геновски, център за спешна мед. помощ:
- Няма нищо страшно в кръводаряването. Абсолютно с еднократни стерилни материали се работи. Полезно е да се кръводарява, защото така кръвта се обновява, особено е добре за хора с по-висок хемоглобин и високо кръвно налягане.
Според лекарите напоследък все повече хора даряват кръв. Така беше и днес, на Цветница.
Д-р Емил Качамилски, ЦТХ към ВМА София:
- Великденските празници са свързани с милосърдие, с доброта, любов към ближния и това ги мотивира да даряват по-активно.
Сред днешните кръводарители беше и един от шампионите. За последните 10-на години Емил Николов е дарявал кръв 96 пъти.
Емил Николов, София:
- Аз не се мъча да правя рекорд. Просто искам с кръвта, която давам да помагам на хората.
Даряването на кръв не е въпрос на пари, а на състрадание и любов. Може би точно сега нечий живот зависи от една банка кръв и дареното от нас може да го спаси. Не случайно десетки столичани се включиха в днешната благородна проява.
http://infocenter.bnt.bg/