Операцията на Сухопътни войски по прочистването на района на взривените складове за боеприпаси край стралджанското село Лозенец е приключила напълно. Изцяло са възстановени и 371 обществени и частни обекти, пострадали от взривовете, но щетите на земеделските производители още не са платени.
Близо 30 000 дка са обходените и прочистени от военните площи в трикилометровата зона за сигурност около складовата база.
Генерал майор Стефан Василев, командир на Сухопътни войски:
- В резултат на проведените дейности бяха разузнати 45 213 боеприпаса, като инженерните специалисти унищожиха чрез взривяване 129 боеприпаса и на фирмата са предадени 45 084 боеприпаси и метални отпадъци за скрап от порядъка на 23 700 кг.
От 90 до 140 военнослужещи са участвали всеки работен ден в прочистването, което продължи повече от три месеца, дори и в най-големите горещини.
Полк. Иван Сяров, ръководител на операция „Чист хоризонт":
- В рамките на три месеца се проведе една уникална по своята мащабност, прочистваща от невзривени боеприпаси, операция в условията на изключително високи дневни температури, с гъсто обрасли и пресечни терени, особено североизточната част на местността Мараш. Основна заслуга за успешното й провеждане е на офицерите и сержантите, и войниците, участващи в нея.
Най-важното е, че при прочистването на района няма никакви инциденти. Въпреки високия риск, операция „Чист хоризонт" се размина без наранявания.
Валентин Радев, заместник-министър на отбраната:
- Ние сме толкова добри в това да прочистваме, иска ми се да сме толкова добри в това да опазваме, да няма взривове.
Зам.-министърът на отбраната уточни, че не е законно в база, където се съхраняват боеприпаси, да има утилизация, но контролът е поверен на служба „КОС" към МВР. Той заяви, че процедурата по изпълнението на договора от фирма „Берета трейдинг" е била нарушена.
Валентин Радев, заместник-министър на отбраната:
- Това, което ние сме задали да бъдат унищожавани - утилизирани чрез унищожаване, основната част от ракетите, не е спазено и това е една от основните причини да се случи това.
До края на септември трябва да бъдат готови назначените по досъдебното производство експертизи, съобщи окръжният прокурор на Ямбол, който е и наблюдаващ прокурор. Той не се ангажира, че това е срокът и за приключване на разследването, защото може да се наложи да бъдат възложени и допълнителни задачи на експертите.