НОВИНИ

С колко ще са по-солени сметките за вода от Нова година?

Цената на водата ще скочи. КЕВР в момента е в процес на обсъждане на предложение на увеличение в 14 населени места. В някои от тях се очаква то да е драстично като в Ямбол където то ще е 20%. Това породи напрежение и протести. Омбудсманът Мая Манолова изразява готовност да атакува решенията на КЕВР пред съда. Според нея регулаторът използва методика и критерии, които са в полза на ВиК дружествата, а не на гражданите. Темата коментира в студиото на "Денят започва" Ивайло Касчиев, директор на Дирекция "ВиК услуги" в енергийния регулатор.

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
08:07, 11.12.2017
Чете се за: 01:49 мин.
У нас
Ивайло Касчиев, директор на Дирекция "ВиК услуги" в КЕВР: От 2017 г. започна новия 5-годишен регулаторен период, при който ВиК операторите подават своите 5-годишни планове и предложения за цени. Тези бизнес планове минават през едно доста сериозно сито в комисията. Двустепенно е нивото на контрол - на първо място в администрацията има доста сериозна работна група.

;

От 1 януари Държавната комисия за енергийно и водно регулиране предвижда с най-висок процент да се увеличи цената на водата в област Ямбол. След промяната през декември сега е предвидено да се повиши с нови 20%. Новата цена е заложена в бизнес плана на водоснабадителното дружество, изготвен за пет годишен период и предстои да бъде утвърдена с решение на ДКЕВР. Касчиев обясни, че цените в Ямбол например са от 2012 година и цената на услугата там ще се повиши и заради новата услуга по пречистване на отпадъчните води. В София 10% увеличение на водата има заради 5-годишния бизнес план на "Софийска вода", обясни още Ивайло Касчиев.


В Ямболска област преди десетина дни цената на водата беше променена с решение на ДКЕВР от 1.63 на 1.97 лв без ДДС. Предстои ново увеличение с още 20% от януари.

Инж. Стоян Радев, управител на ВиК, Ямбол: Когато влезе цената за 2018 г. към цената на общата услуга ще се прибави пречистване и тези 31-2 стотинки, които участват в общата цена и затова се получава този голям процент.
Петър Пеев: Не съм съгласен и аз ще протестирам.
Петър Стоянов: Хората нямат пари за такова нещо допълнително да се дават, не само за водата.
Минка Маринова: Тя и без това беше скъпичка водата в Ямбол.
Димитрина Камбурова, с. Калчево: Даже тази сума, която даваме е много, не съм доволна.

Всъщност през 2018 г. в Ямбол цената на водата няма да се различава значително от тази, платена през декевмври заради все още неизградената пречиствателна станция обясни инж. Радев.

Инж. Стоян Радев, управител на ВиК, Ямбол: Няма да плащат хората тази услуга. Те ще я плащат едва тогава когато влезе в действие пречиствателната станция и ни бъде предадена за експлоатация.

Хората обаче са недоволни освен от високата цена и от честото спиране на водата заради аварии.

Минка Маринова: Всеки ден спряна водата и все батак тече. Купуваме вода, принудихме се. Дъщеря ми ми купи такава кана с филтър. През филтъра е минала и тогава я ползвам за готвене. Остава само прането.
Стойка Господинова: Ден през ден спира и като текне течат кубици черна вода.
Петър Стоянов: Има много аварии, спира се постоянно, като я пуснат се пълнят с мръсотии перални, бойлери. Докато не се направят ремонтите в целия град няма да се промени нищо.

Честите аварии и изтичането на голямо количество вода са заради остарелия водопровод. Според инж. Радев обаче понякога големите загуби не означават големи разходи.

Инж. Стоян Радев, управител на ВиК, Ямбол: За да има ниски загуби на вода, трябва да има големи инвестиции, което означава висока цена.

В крайна сметка цената на водата в област Ямбол драстично ще се повиши след изграждането и пускане в действие на Пречиствателната станция. Тогава се очаква и по-високо кочество на предлаганата услуга.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Сняг блокира различни части на Великобритания
Сняг блокира различни части на Великобритания
Доц. Иво Петров: В момента пациентите са средство, а не цел
Доц. Иво Петров: В момента пациентите са средство, а не цел