Църквата отбелязва един от 12-те най-големи християнски празници -Въведение Богородично. Според Светото писание на този ден 3-годишнатаМария е заведена от родителите си в храма, за да се подготви да станеБожия майка. Празника почитаме като Ден на християнското семейство ихристиянската младеж.
Църквата отбелязва един от 12-те най-големи християнски празници -
Въведение Богородично. Според Светото писание на този ден 3-годишната
Мария е заведена от родителите си в храма, за да се подготви да стане
Божия майка. Празника почитаме като Ден на християнското семейство и
християнската младеж.
Влизането на Мария в Ерусалимския храм символизира призванието на
семейството - да обгради децата с любов, разбиране и търпение и да възпита
у тях добродетелите на вярата. Именно родителите на Мария - Йоаким и Ана, църквата смята за модел на християнското семейство.
Отец Емил Паралингов: - В Стария завет има и други примери на
традиционно семейство. И стори Бог човека по свой образ и подобие, мъж и
жена го сътвори, разбирате какво имам предвид, мъж и жена. И на тези мъж и жена Бог даде да имат деца.
В Деня на християнското семейство родителите водят децата си на църква. Във всички храмове се изнася иконата, изобразяваща невръстната огородица, която пристъпва към своя първосвещеник.
Отец Емил Паралингов: - Най-добрата традиция, която трябва да спазим, това е по възможност на този ден семейството да се събере около масата за вечеря, от най-възрастните до най-малките. Хубаво е да не се акцентира на това, че на този ден видите ли се разрешава риба и да се направи богата трапеза, а да се нахрани душат.
По традиция Въведение Богородично се свързва с настъпващата зима и с очакването на празниците около Рождество Христово.