Защо българите са толкова търпеливи - германският посланик Матиас Хьопфнер отговори в "Панорама".
Бойко Василев: - Както сме заедно в Европейския съюз, Вие искате ли България да се съгласява с Германия за всичко?
Матиас Хьопфнер, посланик на Германия в България: - Ние редовно съгласуваме дневния си ред - така е прието между партньори. Нормално, не винаги сме на едно мнение. В отделни случаи интересите са различни, но толкова по-важно е да ги координираме. При контрола върху банките това се доказа като добър метод.
Бойко Василев: - Германия и България, най-богатата и най-бедната страна в Обединена Европа, еднакво стягат коланите. Но дали това, което е добре за германеца, е добре и за бедния български пенсионер?
Матиас Хьопфнер: - По доход на глава от населението Германия не е най-богатата в Европа.
Бойко Василев: - Е, айде сега.
Матиас Хьопфнер: - Така е. Но от 2003-та Германия наистина затегна колана и това дава резултати днес. Агенда 2010 - реформата, която проведохме - тя беше трудна за гражданите на Германия. Но се видя, че структурните реформи трябва да се комбинират с импулси за растеж. Това е важно както за богатите европейски страни, така и за новите, които имат да наваксват просперитет. За бедния български пенсионер - и за обикновения немски гражданин.
Бойко Василев: - Но имате ли ангажимент към нас? Германия - най-големият адвокат на България в Европа: това не е ли българска илюзия номер едно от прехода?
Матиас Хьопфнер: - „Най-голям адвокат" - това вече е точно. По население Германия е най-голямата в ЕС и се възприема като адвокат на България. Имаме дълбоки приятелски връзки, това не е илюзия. Ето, в средносрочната финансова рамка съгласувахме плановете за 2014 - 2020: по-бедните страни да наваксат чрез кохезионните фондове. Но същевременно като нетни платци сме заинтересовани тези разходи да не излязат извън руслото, а средствата да бъдат използвани ефективно и интелигентно.
Бойко Василев: - Вие сте не само нетен платец, а и инвеститор. Кой е най-големият проблем за германските инвестиции в България?
Матиас Хьопфнер: - Картината не е черно-бяла. Германските инвестиции в България имат истории на успеха. Ето, с президента Росен Плевнелиев открихме разширението на нов завод на АББ... Но проблеми има. Неотдавна, една трета от анкетираните в проучване на нашата търговска камара казаха, че са скептични за своите инвестиции - и дори съжаляват, че са инвестирали в България. Това е обезпокоително. Често чувам от немски бизнесмени как си пожелават подобрения: конкуренцията да е справедлива; да се съди по резултатите, а не по връзките. И администрацията търпи подобрение. Но всеизвестните трудности в правораздавателната система - те са централна тема. Инвестицията е сътрудничество, основано на доверие. А то може да бъде загубено бързо, ако правилата на играта се променят изненадващо. Или ако правната система не е надежден партньор и инвеститори стават жертва на криминални структури. Повече надеждност трябва.
Бойко Василев: - Изборите в съдебната система носят ли надеждност? В момента България избира членове на Конституционният съд, главен прокурор. Прави ли тя честен и мъдър избор?
Матиас Хьопфнер: - Аз винаги внимавам с понятието „прозрачност", но с удоволствие приветствам безпрецедентна публичност при избора на Висш съдебен съвет. Сега той трябва да отговори на доверието. В крайна сметка, важни са резултатите. В ключовите държавни органи - Конституционният съд, институцията „главен прокурор" - трябва да бъдат избрани най-компетентните личности, чиято почтеност е извън всякакво съмнение. Енергичната реакция на президента Плевнелиев в случая с номинираната конституционна съдийка, това напускане на залата, беше в буквален смисъл крачка в правилната посока. Защото беше сигнал. Беше предупреждение към силите, които открито искат да запазят статуквото. А пък силите, които искат реформа в съдебната система, бяха окуражени да вървят към промяна и почтеност. Тях ги има - младите, квалифицираните, мотивираните съдии и прокурори. Много, много приветстваме това.
Бойко Василев: - Доста ясен бяхте. Но Вие не мълчите и за българските медии. Разбрахте ли кой е най-големият им проблем и има ли той лечение?
Матиас Хьопфнер: - Състоянието на българското медийно пространство безпокои не само мен. Неслучайно „Репортери без граници" класираха България толкова ниско. Основен проблем е свръхвисоката концентрация, особено при печата. Опитът в демокрациите показва, че тази концентрация може да затрудни икономическото и обществено развитие на една страна. Срещу нея трябва да се вземат мерки. Медиите са в ръцете на малко собственици, те не винаги са регистрирани прозрачно. А понякога регистрацията не съвпада със структурите, които реално държат икономическите лостове и определят търговската политика на изданието. Говоря не само за политиката на съответната медийна група, а за стоящите зад нея икономически конгломерати.
Бойко Василев: - Концентрацията добра ли беше, когато беше в немски ръце? Или когато е в ръцете на немски инвеститори е добра, а в български - лоша?
Матиас Хьопфнер: - Имате предвид групата ВАЦ, нали? Смятам, че с нейното оттегляне проблемите се изостриха. Жалко, че напуснаха. Не само защото са немска компания, а защото, според мен, донесоха диверсификация, разнообразие. Освен това бизнесът им беше медиен, а не беше ориентиран към икономически интереси, които стоят зад медиите.
Бойко Василев: - Какво не можахте да разберете в България?
Матиас Хьопфнер: - След три години като посланик в България нямам претенции, че разбирам всичко. Макар че традиционното ни приятелство създава близост и се разбираме добре. Но след като ме питате... не разбирам защо българите са толкова търпеливи, примирени, пасивни. Къде е критичното, мислещо гражданско общество? Това е въпросът! И още: играе ли роля сплашването? Добрата новина е, че настъпиха промени. Все повече млади, активни хора се намесиха и се ангажираха като граждани. Да ги назовем спокойно: младите, зелени екоактивисти на Орлов мост. На някои техният протест може да не се е харесал, но за българското гражданско общество новината е добра. То набира скорост и трябва да бъде стимулирано.
Бойко Василев: - Накрая, да се върнем към началото. Ако Германия води Европа, накъде я води?
Матиас Хьопфнер: - Не е много точна тази представа. Германия не води Европейския съюз. Той е колектив, в който много неща се определят с единодушие. Германия се опитва да убеждава. А посоката... Ако зависи от нас, повече интеграция. Ако я искаме, трябва да възприемем Европа не само като икономическа общност, а по-скоро като общност на ценностите. Те трябва да се отстояват. Може би новоприсъединилите се страни смятат, че се въвеждат нови правила на играта. Не е така. Правилата остават същите. Но ако искаме повече интеграция, те трябва да се спазват по-строго.