Православната църква днес отбелязва Игнажден. Според народните вярвания от този ден започват празниците за Рождество Христово. В Кюстендил от рано днес празникът започна със заместване на традиционни игнажденснки кравайчета в храма Свети Мина.
Замесването на постните ритуалните хлябаве стана под олтара на черквата "Св. Мина", което е най-святото място в православния храм. По-късно днес в ритуала ще се включат и деца от класовете по религия в местни училища и детски градини.
Любляна Начева - богослов:
- Децата да влязат в храма, знаете поверието, че който днес "полази" някой, такава ще бъде цялата година. По народна традиция днес на децата се раздават пити и хлебчета.
Хлябът на Игнажден се меси с вяра и чисти душа и сърце. На питите се поставят специални печати, които носят символиката на празника.
Любляна Начева - богослов:
- Хлябът и вярата винаги водят народа напред, така че ние предаваме нашите традиции така, като ги обучаваме и им предаваме нашите наследства - материални и нематериални, така че вярата е част от всичко това.
След като бъдат приготвени ритуалнте хлябове и кравайчета, те ще бъдат раздадени на миряните за здраве.
Ограничават движението на камиони над 12 тона: Мярката важи за АМ „Тракия“ и „Струма“
Протест на земеделски производители, недоволни от нерегламентирания внос на продукти
Аромат на домашна баница и локум съблазняваха софиянци на ул. "Алеко Константинов"
Георг Георгиев: Няма срокове, които да ни притискат за президентската кандидатура на ГЕРБ
Ограничават движението на камиони над 12 тона: Мярката важи за АМ „Тракия“ и „Струма“