Броят на българите все повече намалява и вече сме под 7 милиона. Тази
информация изнесе преди дни Центърът за демографска политика. И докато
статистиката става все по-песимистична, в Ботевград от години се опитват да стимулират раждаемостта. Общината раздава парични помощи на всички майки, родили през 2012 година. Късно снощи - след "края на света", в града се е родило още едно момиченце.
Докато статистиката поставя страната ни на 205-то място по раждаемост в
света, през 2012 година в Ботевград са се родили 30 бебета повече, отколкото миналата година. На майките общината дава помощ от 600 лева.
Юлия Вушувска, майка:
- Ще ги използвам предимно за децата - за подаръци, за дрехи, за храна, за памперси за малкото дете. 600 лева могат да стигнат и за много, и за малко, въпросът е кой как би ги разпределил.
Георги Георгиев, кмет на Ботевград:
- Макар и еднократно, макар и една помощ, която ние знаем, че няма да
реши техните всички проблеми, но да се види, че общината е съпричастна
към това нещо, към младите семейства.
Единственото условие е майките да имат висше образование - жените със
средно взимат 500 лева, а тези, които са учили до 8-ми клас - 300.
Тотка Маркова, майка:
- Нямам осми клас, трети клас имам, щото съм гледала братята и сестрите си и така не съм могла да уча до 8-ми клас. И сега за първа година ми е да получавам тая награда от 200 лева.
В общината тази година са се родили общо 350 бебета. Тук няма проблем
с местата в детските градини, но дори получилите по 600 лева майки
пресмятат, че парите ще стигнат само за около месец и половина. И малко, и много - помощта е добре дошла преди Коледа.
Тотка Маркова, майка:
- Пожелаваме си да сме живи и здрави, да растем и да са грамотни
децата, да не са като нас.
Така, ако не за раждаемостта, финансовата помощ може да бъде стимул поне за образованието на новородените.