Чернопера рифова акула е най-новият обитател в Природонаучния музей в Пловдив. Хищникът е на около две години и е уловен във водите на Индонезия. Това е първият успешен опит в България по отглеждането на акула в аквариум, обявиха пред БНТ от пловдивския музей.
This is a modal window.
Акулата е с дължина 60 сантиметра, но се очаква да достигне метър и половина. Обитава четиритонен аквариум, разположен в центъра на една от залите с водни животни.
Д-р Огнян Тодоров - директор на Природонаучен музей - Пловдив: Има няколко лицензирани международни доставчици на такъв тип животни, тази акула дойде с един от тях от Индонезия, в един доста голям сандък, пълен с вода. Транспортът беше доста труден, защото това животно изисква постоянно движение.
Акулата обаче успешно е издържала дългия път и вече е адаптирана в новия си дом.
Д-р Огнян Тодоров - директор на Природонаучен музей - Пловдив: Единственият проблем е стресът, който преживява от посетителите, и точно подари тази причина за момента сме взели мерки да стоят на около метър разстояние от директен достъп до нея.
Рифовата акула показва добър апетит. Храни се предимно с риба, но не отказва мекотели и октоподи. Специалистите в музея са изключително стриктни в грижите към новия обитател и към водата в аквариума.
Д-р Огнян Тодоров - директор на Природонаучен музей - Пловдив: Лошото в случая е, че нямаме опит, върху който да стъпим, иноватори сме в това направление, температурата е около 23-24 градуса с 1.022 обемни процента соленост. Важното е, че експериментът е успешен и посетителите могат да видят нещо, което няма другаде къде да видят.
Предстои при акулата да бъдат пуснати други риби и няколко ската, с които да съжителства, като след време ще бъде преместена в още по-голям аквариум. А от Индонезия заедно с нея са пристигнали още риба скорпион, риба лъв, фугу и безгръбначни морски лилии.