Учени от Националния археологически институт към БАН откриха уникални находки през тази година в най-стария солодобивен обект в Европа - Солницата край Провадия. Сред тях - древен керамичен детски биберон и амулет от зъб на животно. Находките бяха представени на министъра на културата Боил Банов, който обеща повече пари за археологически разкопки. Тепърва ще се навлиза навътре в селището, където са живеели и най-богатите хора по онова време.
Сред новооткритите предмети край крепостните стени на древния град са още връх на копие, женски фигурки, части от наниз и от гривна, както и малко тракийско зарче, което е използвано за хазартни игри около 1-ви век преди Христа.
Проф. Васил Николов, Национален археологически институт към БАН:
"Такова нещо няма къде да го видят по света. Наистина това са най-ранните, те са три последователни каменни крепости между 4700 – 4250 преди Христа. Тогава по Европа няма два камъка един върху друг."
Осигурените средства за консервация и реставрация на обекта за тази година са 40 000 лева. Желанието на Министерството на културата е да отделя все повече средства за археологически разкопки, но и да се инвестира там, където обектите могат да се социализират и да се развива културният туризъм.
Боил Банов, министър на културата:
"Има възможност повече средства да отделяме особено за ключови обекти като този, които имат много сериозно бъдеще и много сериозна перспектива, и този процес ще продължава на сериозно инвестиране."
Екипът от археолози работи активно, за да превърне крепостта и могилата в център, който да привлича все повече посетители от България и чужбина. Търси се вариант и за изграждането на Музей на солта в Провадия.