Според новата доктрина на Тръмп Москва е сред потенциалните агресори наред със Северна Корея и Иран. Според руския посланик във Вашингтон това е просто оправдание, за да бъдат засилени военните разходи на Съединените щати.
This is a modal window.
Нови ядрени оръжия със слаба мощност, които да бъдат много по-ефективни от досегашните. Това предвижда новата американска ядрена доктрина. Изрично се посочва, че сред мотивите за по-твърдия тон е превъоръжаването на Русия.
Патрик Шанахан, заместник-министър на отбраната: Ядрената ни доктрина не е променяна от десетилетия. Нуждаем се от модернизация, за да можем да опазим страната си от потенциални опасности. Не можем да си позволим тя да бъде остаряла и неефективна.
Макар и да продължава до голяма степен ядрената политика от времето на Барак Обама, новата американска администрация твърди, че е важно Москва да получи сигнал, че ще понесе тежка цена, ако заплаши с ядрена атака Съединените щати или техен партньор в Европа.
Вашингтон ще продължи да се придържа към съществуващите споразумения за контрол върху въоръженията, включително новия договор СТАРТ, ограничаващ ядрените арсенали на САЩ и Русия.
Том Шанън, заместник-министър по политическите въпроси: Макар и Русия да е сред държавите, които прилагат стратегията за премахване на ядрените оръжия, Москва продължава да разполага с огромен арсенал. Все още имат ядрени оръжия и продължават да ги модернизират. Китай също засилва ядрената си мощ. Основни агресори остават Северна Корея и Иран.
Според руския посланик във Вашингтон Анатолий Антонов посочването на Москва като агресор е просто оправдание от страна на Съединените щати, за да могат да оправдаят увеличените си разходи за отбрана.