ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Представиха българския F-16 в авиобаза "Граф...
Чете се за: 03:35 мин.
Празнуваме Цветница
Чете се за: 00:42 мин.

ЗАПАЗЕНИ

България е единствената държава членка на ЕС без регламент за частния фалит

bnt avatar logo от Даниела Цекова
A+ A-
Чете се за: 00:46 мин.
Икономика

България е единствената държава членка на Европейския съюз без регламент за частния фалит. Това каза във Варна министърът на правосъдието Цецка Цачева, която се включи в международна конференция за процедурите по несъстоятелност. Според участниците в срещата, е необходим общ европейски регламент по темата, който да важи за всички държави.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Само у нас през 21 век съществуват вечни длъжници, коментира евродепутатът Емил Радев, който е инициатор на срещата.

      Емил Радев, евродепутат: Когато в един момент, доходите ти не стигат да се изплатят реалните задължения и в даден момент ти да изискаш спиране на изплащането, разсрочване за даден момент, така че с доходите си примерно за 2-3 години да можеш да погасиш кредита". Ако пък нямаш имущество вече, пък имаш големи задължения, а доходите ти не стигат в даден момент ти да бъдеш освободен от тези задължения, разбира се с нужните рестрикции.

      Според правосъдния министър Цецка Цачева дали частният фалит ще влезе в сила чрез отделен закон или с поправки на вече съществуващи нормативни актове, зависи от усилията на работна група в широк състав. Необходим е обаче ясен регламент за това производство.

      Цецка Цачева: България е единствената държава членка на ЕС, която няма подобна разписана процедура. Много работа са положили екипите и на предходните две председателства - Малта и Естония, но и българският екип в момента. Позитивното е, че е отчетена необходимостта от повече хармонизация на тези правила, като се държи сметка за гъвкавия подход, а именно отчитайки националните особености на законодателството.

      На конференцията във Варна беше представено и изследване, според което заради различните законови процедури по обявяване в несъстоятелност, 50 процента от предприемачите в Европа се колебаят да започнат нов бизнес, страхувайки се от фалит.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?