Компанията успя да запише облигации със седемгодишен срок на падеж.
Най-голямата държавна компания "Български енергиен холдинг" увеличи новия си заем, набран чрез облигации до 550 млн. евро или 1,1 млрд. лева. Годишният лихвен процент на емисията е 3,5 на сто, а срокът за връщане на сумата - 7 години. Това е пореден заем за енергийното дружество, което обединява в себе си най-големите енергийни предприятия у нас - АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Булгартел", ТЕЦ "Марица изток 2", "Мини Марица изток", "Националната електрическа компания" и "Електроенергийния системен оператор".
Облигационната емисия е записана на Ирландската фондова борса.
"Приходите, получени от емисията, ще се използват за общи корпоративни
цели и рефинансиране на еврооблигациите, емитирани от БЕХ през 2013 г.,
които са с падеж през месец ноември 2018 г.", обясняват от компанията.
Българският енергиен холдинг е дружеството, което преразпределя финансите в енергетиката. Компанията събира дивиденти от печелившите си дъщерни дружества и ги предоставя на губещите. Именно заради това холдингът отнесе негативите за изплащане на големите заеми на Националната електрическа компания за финансиране на АЕЦ "Белене" и хидровъзел "Цанков камък".
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Иван Демерджиев за катастрофата на АМ "Тракия": Недопустимо е товарен камион без товар да премине с лекота през мантинелите
След мощните трусове във Венецуела: Десетки жертви и стотици ранени, обявено е извънредно положение