Само 33% от българите сключват доброволна застраховка. В Русе през последните месеци интересът към полиците се увеличава. Най-предпочитани са за живот и здраве.
This is a modal window.
Въпреки че е пенсионер, вече пета година Никола Генчев не пропуска да направи застраховка както на автомобила си, така и на имота си. 78-годишният мъжтвърди, че сумата не е толкова голяма, но пък му осигурява спокойствие при евентуален пожар илинаводнение в дома му.
Никола Генчев
„Смятам, че застраховките трябва да са задължително , защото осигуряват едно спокойствие най-вече финансово на собствениците на недвижими имоти и на превозните средства.”
Според Венцислав Великов, който се занимава със застрахователни полици повече от 15 години, реалният процент на хората, които искат да имат застраховка е значително по-нисък от 30 процента. Причина за това са задължителните полици , които се изискват от институции и банки.
Венцислав Великов – застрахователен агент
„В България стара истина е, че застраховките се правят по принуда.Макар, че има лека тенденция на повишение, реално не повече от 10 процента от хората имат реално доброволна застраховка. Защо подчертавам реална, по официалните статистики доброволни водим и застраховките имущество ,които са към банка.”
През последните месеци в Русе значително са се увеличили хората, сключващи застраховка гражданска отговорност, като хората с такива полици в момента са 90 на 100. Според застрахователите обаче, това се дължи на строгите санкции в закона, които предвиждат освен глобата и сваляне на регистрационните табели на колата.