Гръцките съдилища се превърнаха в бойно поле между собственици на жилища и банките. Финансовите институции продават на търг недвижимите имоти на своите длъжници. Хората, купили на кредит своите жилища, протестират срещу банките, които под натиска на тройката кредитори събират отпуснатите заеми.
This is a modal window.
Всяка сряда пред съдилищата в различни градове в цяла Гърция стотици протестират срещу отнемането на имотите и обявяването им на търг от различни финансови институции. Плакати с надписи "Без повече домове в ръцете на банкерите" бяха издигани от недоволните. Името на протестното движение е "Няма да плащам".
Леонидас Пападопулос, активист на движение "Няма да плащам"
"На хората им е писнало. Те са изтощени от постоянните удари на сметките и дълговете и всичко, което се случва. Днес например ми се обади мъж от остров Порос. Неговият дом беше обявен на търг в градския съд в Порос, а мъжът плачеше."
До тази ситуация се стигна дългогодишно отпускане на изгодни заеми от страна на банките. Финансовата криза принуди финансовите институции да предприемат крайни мерки.
Георге Рускас, президент на асоциацията на нотариусите
"В продължение на десетилетие гръцките банки отпускаха заеми щедро и безгранично на всеки, който искаше. Това означаваше, че гаранция за тези кредити са били имотите. В момента сме на практика в седмата година на икономическа криза. Проблемът е, че кредитите не могат да бъдат обслужени, което означава, че имотите трябва да се отнемат в полза на банката."
Представители на движението "Няма да плащам" споделят, че от 2014 досега са успели да прекратят провеждането на около 4000 търга годишно. Въпреки това дължимото по заемите надвишава 107 милиарда евро през третата четвърт на 2016-та. Това се равнява на 31 процента от всички отпуснати ипотечни заеми.