ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Историята на метеорологичната станция на връх Мусала

5099
Чете се за: 00:54 мин.
У нас

Тази седмица метеорологичната станция на връх Мусала спря измерванията за първи път откакто е открита преди 84 години. Поглед в архивите от онова време показа, че "наблюдателницата" е създадена с личната подкрепа на цар Борис III, като част наблюденията дори се предават по личната му телефонна линия.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Интересни исторически факти за метеорологичната станция на Мусала открива бившият пиар на царското семейство Цветелина Узунова. Сред многото документи в архива, съхраняван от нея, е и този, свързан със създаването на станцията, наречена тогава "наблюдателницата на връх Мусала".

      Годината от август 1932 до август 1933 г. по принцип била посветена в световен мащаб на засилени изследвания на атмосферата. Оказало се, че от Балканския полуостров нямало кой да предава информацията. Именно затова Цар Борис III активно се ангажирал с построяването на наблюдателница. Според документите той разрешил да се строи на "негови собствени места", да се предават по неговата телефонна линия резултатите от наблюденията, дал парични помощи и два хелиографа. Парични средства за изграждането на станцията добавили още туристи и широката българска общественост. Наблюдателницата е проектирана от архитектите туристи Панайот Калчев и Генчо Скордев и е построена от трудоваци и военни.

      Цветелина Узунова: "На 2 октомври 1932 година, когато е било официалното откриване от името на цар Борис III слово произнася д-р Иван Буреш, който е по това време е бил директор на Царските природонаучни институти. Та той казва в словото си, че завещава тази станция на поколенията за чиста наука и че нейният интернационален смисъл ще разнася доброто име на България из цяла Европа".

      Наблюдателницата е осветена от трима свещеници, имало изпълнения на самоковския хор, присъствали и представители на Негово Величество. Станцията била призната за държавен институт, а на наблюдателя била осигурена заплата от Дирекцията по метеорология. Така затворената днес по неясни причини метеорологична станция всъщност се оказва рожба на благотворителната дейност на царската фамилия и българското общество.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?