Канализационни води се вливат директно в река Дунав, тъй като колекторът „България” не е включен в Градската пречиствателна станция на Русе. От регионалната екоинспекция казват, че всички предприятия, чиито отпадни води влизат в него, имат пречиствателни съоръжения, но въпреки това се отчитат отклонения от нормите при взетите проби. А санкциите се налагат на ВиК – Русе.
При проектирането и изпълнението на Водния цикъл на Русе по програма ИСПА не е било предвидено Градската пречиствателна станция да обработва промишлени води, а само битови. Затова и колекторите „Трети март” и „България” не се включват в нея, защото събират предимно производствени води и се отчитат замърсявания. Според ВиК фирмите нерегламентирано изхвърлят промишлени води.
инж. Сава Савов – управител на ВиК – Русе
„Ние като оператор на канализационната система на град Русе търпим санкции от РИОСВ, когато те установят превишаване на нормите на комплексното разрешително, което имаме за заустване на води в река Дунав.”
Проблемът, според управителят на ВиК – Русе инж. Сава Савов идва от това, че предприятията, които заустват отпадни води в колектор "България", с изключение на едно, нямат собствени пречиствателни станции, тъй като са декларирали, че не генерират промишлени води.
инж. Сава Савов – управител на ВиК – Русе
„Когато установим превишаване на нормите, ние също налагаме санкции, само че нашите санкции са несъизмерими със санкциите, които РИОСВ налага. Нашите санкции са, примерно, чрез фактуриране на допълнително количество отпадни води, а последният акт на РИОСВ към ВиК е 2000 лева за последното замърсяване."
На този етап към Градската пречиствателна станция, според договора по европейската програма, по която е изграден, не може да се присъединяват нови съоръжения.
инж. Любомир Атанасов – директор на РИОСВ – Русе
„По този въпрос имаме кореспонденция и с Областна администрация този колектор да бъде включен в пречиствателната станция с цел да преминават водите пречистване и да се изпускат тогава в река Дунав.”
В момента се изготвя проект за разширяване на Градската пречиствателна станция по програма „Околна среда”, както и за подмяна на водопроводната мрежа и изграждане на канализация на кварталите Средна кула и Долапите. Това обаче ще стане след няколко години.