И тези избори не се разминаха без грешки при попълването на протоколите от страна на секционните комисии. От Централната избирателна комисия правят повторна проверка на данните. С 10 поправки се оказа един от произволно избраните протоколи, изготвен в Секционна избирателна комисия номер 2 в Банско. Небрежно, немърливо и неграмотно попълнен - този протокол е абсолютно неразгадаем. На какво се дължат грешките - Милена Кирова работи по темата.
Нарекохме го задраскания протокол. Много числа, много грешки и много мастило - поставиха под въпрос работата на Секционната избирателна комисия в Банско. При всяка поправка трима от членовете на комисията трябва да се подпишат. Броят на действителните и недействителните гласове е променян толкова пъти, че подписите са се наслоили, числата също. Подобно е попълването и на изборните резултати на ГЕРБ и БСП. Заради поредните номера на двете партии в бюлетината - от протокола е невъзможно да се разбере коя партия колко гласове печели.
Мартин Бусаров - председател на РИК-Благоевград: Този протокол коректно е приет от Районната избирателна комисия и данните, които са от него като цифрово изражение на резултати, са отчетени в крайния сбор на гласовете. Така че повод за притеснение няма - остава на съвестта на членовете на СИК, доколко отиват подготвени в изборния ден. Нека не се заблуждаваме - хората, които реално произвеждат избори или са на преклонна възраст, или са зле ограмотени и имат пропуски в своето образование, което естествено е извън компетенцията на РИК.
Председателят на СИК Иван Дурчов отказа да коментира пред камера грешките в протокола. Обясни, че не са от незнание, а по думите му - правописни. Разказа, че е преминал обучението на РИК-Благоевград, което е било в рамките на 2 часа. От районната комисисия виждат и друг проблем.
Мартин Бусаров - председател на РИК-Благоевград: Това, което нас не само на тези избори, особено на предишните за президент и вицепрезидент ни притесни като РИК, бе огромният брой смени, които се извършиха непосредствено в дните преди изборите.
Така например в община Петрич ден преди изборите една партия сменила 50 членове на секционни комисии, а друга заменила 15 души. От Централната избирателна комисия отчитат, че в сравнение с предишните парламентарни избори все пак грешките са по-малко.
Александър Андреев - говорител на ЦИК: Основно допусканите грешки са при отчитането на преференциите и вписването им в протоколите на СИК.
Тези примери показват затрудненията пред секционните комисии при отчитането на изборните резултати и грешките, които винаги оставят лек вкус на съмнение - та било то и само за един глас.
Оставаме в област Благоевград, където в 75-та секция половината протокол не се вижда. При сканирането са се образували черни петна.
В област Търговище, община Омуртаг, село Горно Новково виждаме поредното задраскване и поправяне на резултатите. Секция номер едно във Видин също не е сред отличниците. И там изборните резултати на две от партиите остават неразгадаеми.
Математиката се е опряла и на членовете на 20 секция в Харманли.
Идентична е картината и на морето - в Айтос, броят на намерените в урната бюлетини е променян неклолкократно.
А във Варна отчитането на преференциалния вот е създало проблем на комисията. Така във втора секция на морската столица отново има напластяване на мастило в иначе малките квадратчета за попълване.
И в столицата не липсват грешки при попълването на откритите в кутията бюлетини. Първо са 489, стават 514, за да останат накрая - 506.
А утре ЦИК ще обяви официалните резултати от изборите - с окончателните числа, получени от всички тези над 12 000 секции.