Зеленчукопроизводители от община Сандански се оплакват от ниски изкупни цени и слабо търсене на произведените от тях оранжерийни марули. По думите им причината е в големия внос на по-ниски цени.
Георги Кафтанов има 6 декара с оранжерии. Казва, че търсенето на оранжерийни марули засега е много слабо.
Георги Кафтанов-председател на Сдружение на производителите на плодове и зеленчуци „Югозапад 2013”: „Пазарът на тоя етап е сведен почти до нула. В момента от една седмица няма никакъв интерес към салатата.
-Защо така?
-Еми говори се, колегите коментират, че има вносна .”
Вносната марула излиза по 27-28 стотинки бройката и е по-изгодна за търговците.
Георги Кафтанов: „При нас изкупната цена до миналата седмица беше 35 стотинки . При положение ,че вносната продукция е малко по-евтина, значи това означава, че трябва да занижим нашата цена.”
Борислав от село Микрево е сред малцината, които имат осигурен пазар за продукцията си. От години работи с постоянни търговци прекупвачи . Миналата година е сключил договор и с голяма търговска верига, която засега му изплаща редовно дължимите суми.
Борислав Дамянов - зеленчукопроизводител: В момента имаме салата, има някакъв спад на търсенето.
През последните години много хора от региона се насочват към оранжерийно производство на зеленчуци,за да си осигурят препитание.
Георги Кафтанов: „Всеки залага да произвежда, никой не мисли на тоя етап за пазари – това е проблемът.”
Борислав Дамянов: По-зле става иначе, не става по-добре.
Георги Кафтанов се занимава с оранжерийно зеленчукопроизводство от 20 години. Сега обаче сериозно се замисля дали да продължи, или да се ориентира към чужбина, където, по думите му, българските агрономи намират добър прием.