ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Няма да се променя стандартът за кофичките на киселото мляко

БНТ2-София от БНТ2-София Паулина Найденова
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 00:52 мин.
У нас

Няма да се променя стандарта за кофичките на киселото мляко, решиха на закрито заседание от Института за стандартизация. Опаковките ще продължат да се правят както досега от стъкло, керамика и полистирен. Въпросът беше гласуван след предложение на три от големите фирми производители към списъка на разрешени материали да се добавят полипропилен и всички, други материали, които са предназначени за контакт с храна.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Ще се промени ли вкусът на киселото мляко ако се предлага в кофички от полипропилен? Въпросът привлече общественото внимание и предизвика остри реакции на потребителите.

Ирен Дабижева - изпълнителен директор на Българския институт за стандартизация: Опаковките не може да промени съставките. Българското кисело мляко никога няма да се превърне в йогурт, но така или иначе бяха създадени обществени настроения срещу промяната на стандарта и в крайна сметка беше взето и такова решение стандартът да не се променя.

Оказа се, че шест от големите фирми нарушават правилата и предлагат продуктите си в кофички от полипропилен. Бяха взети и проби от киселите млека, които са на пазара, за да се разбере дали се променя вкуса и състава на бактериите в продукта. Отговорът на този въпрос ще стане ясен в края на юли. Според председателя на Асоциацията на млекопреработвателите обаче независимо от резултатите всички трябва да спазват правилата.

Димитър Зоров - председател на Асоциацията на млекопреработвателите: Който иска да произвежда по стандарта, трябва да спазва тези правила, който не иска - си произвежда кисело мляко без да е по БДС. И ако някоя фирма днес има интерес, че една опаковка е с 0,3 стотинки по-евтина от друга и ако утре тя се промени, това значи ли, че всеки ден ще отваряме и затваряме стандарта?

Потърсихме фирмите, които внесоха предложението за промяна в опаковките, но те отказаха да застанат пред камерата ни. В писменото становище, което получихме, пише, че опаковките от полипропилен са безопасни, а решението на Института противоречи на пазарната логика.

"Ограничаването на опаковките само до един вид позволява на фирми-производители на опаковки да спекулират с цената на единствения възможен материал", се казва още в становището.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?