Нов закон за местните и данъци и такси, който да увеличи приходите на общините поискаха от Националното сдружение на общините в република България. Това стана по време на годишната среща на местните власти в Югоизточна Европа, която се провежда в...
Нов закон за местните и данъци и такси, който да увеличи приходите на общините поискаха от Националното сдружение на общините в република България. Това стана по време на годишната среща на местните власти в Югоизточна Европа, която се провежда в Пловдив. Предложението е част от данъците, които плащаме върху доходите си, да се разпределят между националния и общинските бюджети, а не да постъпват изцяло в държавната хазна.
Според кметове в страната не може да се разчита само на приходите от имуществените облагания. Сегашната практика води и до лошо обслужване на гражданите.
Емил Савов е заместник изпълнителен директор на НСОРБ. "В момента всички плащаме плосък данък от 10%. Това, което стиснахме ръцете с финансовия министър, е държавата да свали тежестта на 9%, т.е., а всеки един общински съвет да има право да наложи върху този данък, върху същата основа от 1 до 3%, т.е. в най-лошия случай общата данъчна тежест би стигнала 12%", смята Савов.
За да има плавен преход, предложението на общините е първоначално в местните бюджети да постъпва 1% от данъка върху доходите ни.
вицепремиерът Томислав Дончев изрази позицията на правителството. "Решили сме да използваме тази година за принципни анализи, разговори, за да преценим кое е най-доброто решение и евентуално от следващата година да можем да го приложим. Факт е, че българските местни власти имат нужда от нови приходи".
На срещата в Пловдив от сдружението на общините отличиха в края на мандата 18 кметове - за иновации и европейски практики в местно управление. Сред наградените общини са Банско и Димитровград.
Според Георги Икономов, кмет на Банско, с общия устройствен план, който са приели в общината се предвижда контрол над строителството – т.е. да не се развива повече безразборно. Така Икономов очаква Банско да стане един прекрасен курорт.
Кметът на Димитровград Иво Димов очерта приоритета за местната управа. Това е реализирането и привличането на нови инвестиции.
Над 36 млн. лева средно са влезли във всяка една от българските общини, работила по европейски проекти. Вицепремиерът по европейски фондове обеща на кметовете и в новия програмен период над половината от финансирането да отива в местните власти.
Цените на храните: Най-голямо е поскъпването при краставиците, пилешкото месо и хляба
Скандалът в 138-о училище: Директорът е с две повдигнати обвинения след откритите камери в тоалетни (ОБЗОР)
Ще задължат ли фризьорите да правят задължителен тест за алергия преди боядисване?
Директорът на 138-о училище в София: Не съм слагал камерите, вчера разбрах
Скандалът в 138-о училище: Директорът е с две повдигнати обвинения след откритите камери в тоалетни (ОБЗОР)