ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Пловдив е център на тържествата по случай Съединението

bnt avatar logo от Мариела Хубинова
A+ A-
Чете се за: 01:24 мин.
У нас

Денят на Съединението се отбелязва с възпоменателни церемонии и тържества в цялата страна. Кулминацията на честванията е в Пловдив, а за самите пловдивчани денят е още по-емоционален, защото днес е и празникът на града.Вижте прякото включване на Мариела Хубинова от Пловдив!

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Историята на духа на Съединението ни прилича на историята на това дърво. Един див орех, засаден в центъра на някогашното село Голямо Конаре, оцелява вече 130 години.

      Анета Атанасова - директор на НЧ „Съединение 1875": Още от заселването, в Голямо Конаре се счита, че тук са се заселвали наистина луди глави, буйни младежи и мъже, които е трябвало да отглеждат коне за турската войска. И те са изпращани тука.

      Всъщност един от първите комитети, в които се подготвя Съединението на България е именно този в Голямо Конаре. А една от най-ярките личности в него е Чардафон Велики. За него ни разказва малкият Чардафон, или Ангел Паликрушев, който от дете е влюбен в историята.

      Ангел Паликрушев: Той е роден в Габрово. Когато е бил малък, е бил много буен и затова са му викали „чарда" което било говедо на някогашния език. Но той после идва в Съединение, по-точно в Голямо Конаре. Той е повел четата на Голямо Конаре към Пловдив, за да върви съединението на България.
      Анета Атанасова: Легенди се носят и за него, колко е бил буен невъзпитан, но това нещо е увличало младежите да го следват. По време на Съединението на тези всичките събития се заражда и една романтичен връзка между чардафон Велики и Недялка Шилева, племенница на кмета и се налага и тя да ушие знамето. Много прогресивна девойка, която след това живее над 90 г. и посвещава целия си живот наистина на това да учи децата на това родолюбие.

      Мечтата на Недялка Шилева и до днес се сбъдва в гр. Съединение. Нищо тук не е забравено. На поляната, където някога четниците на Голямо Конаре са се заклели в Съединението, днес има музей, който напомня борбата им. А извън музея - духът на Съединението в гр. Съединение живее най-вече у хората тук. И за да се запази, най-голяма е ролята на читалището, което е 140-годишно - създадено по идея на Васил Левски.

      Анета Атанасова: Всъщност може би най-ценното е, че историята се запазва така от поколение на поколение и аз много се радвам и на децата, които обучаваме. Организираме им различни събития, на открито, на сцена, пеем, танцуваме, забавляваме се, но винаги го има и този момент, че ние сме гордите потомци на едни хора, които са извършили Съединението на България и че трябва да го знаем това нещо, да го ценим и нашите деца...да го знаят и да го разкажат след време и на техните деца!

      Такава е историята на Съединението през очите на хората в Съединение - история на ярки личности, една любов и едно дърво, което вече 130 години... събира хората около себе си.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?